Pochodzące z różnych kolekcji prace Jerzego Dudy-Gracza (1941-2004) będzie można od środy oglądać w Muzeum Częstochowskim. W listopadzie obchodzona jest dziesiąta rocznica śmierci tego wybitnego polskiego malarza.
Na wystawie "Polski malarz Jerzy Duda-Gracz w kolekcjach częstochowian" zaprezentowanych zostanie ok. 30 prac, w tym obrazów olejnych, akwareli i grafik.
Zwiedzający, jak poinformowała kierowniczka działu edukacji i wystaw Muzeum Częstochowskiego Monika Świerczewska, będą mogli obejrzeć m.in. prace pochodzące ze zbiorów tego muzeum. Będą to m.in. obrazy "Piwo" (1970), "Motyw Polski. Rura" (1979) oraz "Motyw Polski. Sztafeta" (1970). Oprócz tego wyeksponowane zostaną grafika "Adam i Ewa" (1971), ilustracje do tekstu Joanny Kulmowej "Jak to Pan Jezusek Cierniowy po świecie przepatrywał" (1973).
Zaprezentowanych zostanie też kilka prac - pochodzących ze zbiorów prywatnych - inspirowanych muzyką Fryderyka Chopina, które powstały w latach 1999-2003.
Na wystawie prezentowane będą prace ze zbiorów m.in. Wilmy Dudy-Gracz, Zespołu Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie, Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej im. bp. Teodora Kubiny, Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, Klasztoru Jasnogórskiego i Muzeum Częstochowskiego.
Wystawa będzie prezentowana od środy do końca lutego 2015 r.
Jerzy Duda-Gracz (1941-2004) - malarz, rysownik, scenograf, pedagog. Urodził się 20 marca 1941 roku w Częstochowie. W 1968 roku uzyskał dyplom na katowickim wydziale grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1976-1982 był wykładowcą tej uczelni, następnie profesorem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wykładał również w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie.
Miał ponad 160 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, m.in. w Berlinie, Londynie, Budapeszcie, Paryżu, Moskwie, Rzymie. Jego najważniejsze cykle malarskie to "Motywy i Portrety Polskie", "Motywy, Tańce, Dialogi Polskie", "Obrazy Jurajskie", "Pejzaże Polskie" i "Obrazy Prowincjonalno - Gminne".
Jest autorem m.in. plafonu "Przemienienia" w kościele w Toporowie (1995) oraz cykl "Golgota Jasnogórska" w klasztorze Ojców Paulinów na Jasnej Górze (2000/2001).
Obrazy Dudy-Gracza znajdują się w krajowych oraz zagranicznych zbiorach sztuki m.in. w Muzeum Miejskim w Gandawie, Galerii Uffizi we Florencji, Kolekcji Watykańskiej.
Duda-Gracz uprawiał głównie malarstwo olejne i akwarelowe oraz techniki graficzne. Był bacznym obserwatorem i bezlitosnym komentatorem zjawisk społecznych, demaskującym niedoskonałości ludzkiej natury, co znajduje odzwierciedlenie w jego pracach. Choć chętnie podejmował tematykę rodzajową, w jego dorobku znaleźć można też liczne pejzaże i portrety.
"Nazywany jest moralistą, prześmiewcą, kpiarzem, +krytycznym obserwatorem pełnej absurdów rzeczywistości czasów PRL-u+. Obrazy nierzadko mają rozbudowaną narrację. Ukazani na płótnach ludzie symbolizują grzechy i słabości - lenistwo, opryskliwość, zaściankowość, dewocję, pijaństwo" - informuje Muzeum Częstochowskie.
Zmarł 5 listopada 2004 roku w miejscowości Łagów. Pochowany został w Katowicach. (PAP)
ktp/ drag/