Rękopis „Pana Tadeusza” oraz obrazy i rzeźby przedstawiające Adama Mickiewicza, to niektóre z elementów wystawy poświęconej historii powstania poematu wydanego w 1834 r., którą od piątku będzie można zobaczyć w Kamienicy Pod Złotym Słońcem we Wrocławiu.
Wystawa przygotowana przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich to druga odsłona ekspozycji zatytułowanej „Historia rękopisu Pana Tadeusza – teksty, konteksty, realia”. Ekspozycję przygotowano z okazji 180. rocznicy pierwszego wydania „Pana Tadeusza”. „Adam Mickiewicz zakończył pisanie epopei w nocy z 13 na 14 lutego 1834 r., a tekst ukazał się drukiem w czerwcu '34 roku” - przypomniał Mariusz Prasał z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.
Pierwsza odsłona wystawy była prezentowana w 2012 r. Wówczas osią ekspozycji były wątki fabularne zawarte w sześciu pierwszych księgach poematu. Tym razem skupiono się na Epilogu oraz sześciu ostatnich księgach.
Zwiedzający, oprócz rękopisu epopei, który znajduje się w zbiorach Ossolineum, będą mogli zobaczyć kolekcję obrazów i rzeźb przedstawiających Mickiewicza. Zostały one wypożyczone z polskich i zagranicznych muzeów. Prezentowane będą również najciekawsze wydania „Pana Tadeusza” oraz jego przekłady. „Dużo miejsca zostanie poświęcone zarówno burzliwym dziejom rękopisu od jego napisania do współczesności, jak i recepcji tego utworu” - podał Prasał.
Ekspozycja będzie prezentowana w znajdującej się we wrocławskim Rynku Kamienicy Pod Złotym Słońcem. W 2016 r. Ossolineum zamierza otworzyć tam Muzeum Pana Tadeusza. W środę resort kultury poinformował, że Ossolineum na przygotowanie tej placówki otrzyma 38 mln zł z programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego”.
Ekspozycję „Historia rękopisu Pana Tadeusza – teksty, konteksty, realia” będzie można oglądać do 30 czerwca.
Prasał poinformował, że w piątek w Kamienicy Pod Złotym Słońcem zostanie również otwarta wystawa poświęcona historii rodu Sapiehów. Zaprezentowane zostanie na niej ponad 70 portretów członków rodu Sapiehów, które pochodzą ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. „Kolekcja ta, nazywana też od miejsca swego pochodzenia Galerią Kodeńską, powstała w 1709 r. z inicjatywy Jana Fryderyka Sapiehy” - podał Prasał.
Wystawie będzie towarzyszyć prezentacja darów rodziny Sapiehów przekazanych Ossolineum. To przede wszystkim starodruki, rękopisy, grafiki i portery pochodzące z XIX i XX w. Tę ekspozycję również można zwiedzać do 30 czerwca.(PAP)
pdo/ mhr/