Wystawę "Polska. Europa. Świat - twarze Agnieszki Holland" stanowiącą prezentację jej dorobku filmowego będzie można oglądać od piątku w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Ekspozycji towarzyszyć będzie pokaz jej filmów.
Organizatorzy ekspozycji przypominają, że Holland jest jedną z najwybitniejszych postaci kina, reżyserką filmową i teatralną a także autorką wielu scenariuszy do własnych filmów oraz do obrazów m.in. Krzysztofa Zanussiego, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego. Dała się też zapamiętać jako aktorka grając w kilku filmach, w tym rolę więźniarki Witkowskiej w "Przesłuchaniu" z 1982 roku w reż. Ryszarda Bugajskiego.
Na wystawę składają się przede wszystkim zdjęcia z planów filmowych pochodzące z archiwum Holland. Ekspozycję uzupełniają materiały otrzymane m.in. od Andrzeja Wajdy, Studia Filmowego Zebra, Tor, Best Film oraz instytucji filmowych z zagranicy w tym z Frankfurtu, Londynu, Berlina czy Pragi. W Muzeum Kinematografii prezentowanych będzie ponad 300 zdjęć, z czego część z nich nigdy nie była publikowana. Są to fotografie Holland z czasów dzieciństwa i młodości oraz studiów w Pradze.
Jak informują PAP organizatorzy wystawy dzięki wykorzystaniu wypowiedzi reżyserki, pochodzących z różnych materiałów i wywiadów, które dotyczą pracy na planie, kontaktów z ekipą i często bardzo zabawnych anegdot, zwiedzający będzie miał wrażenie, że to sama artystka opowiada o poszczególnych filmach i swojej twórczości. Ekspozycja ma charakter multimedialny. Będzie można zobaczyć m.in. materiały z planów filmowych oraz dokument w reż. Wiesława Dąbrowskiego "Agnieszka Holland".
W dniu otwarcia wystawy, tj. w piątek odbędzie się specjalna projekcja filmu dokumentalnego w reż. Krystyny Krauze i Jacka Petryckiego "Powrót Agnieszki H.". Również w piątek, a także w sobotę i niedzielę zaplanowano pokazy filmów zrealizowanych przez Agnieszkę Holland. W programie znalazły się m.in: "Gorejący krzew", który jest czeskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film zagraniczny w 2013 roku. Widzowie zobaczą również takie obrazy jak "Aktorzy prowincjonalni", "Całkowite zaćmienie". Odbędzie się również projekcja jej dyplomowego filmu "Grzech Boga" z 1969 r. zrealizowanego w praskiej szkole filmowej FAMU.
Wystawie. która czynna będzie do końca stycznia 2014 roku, towarzyszyć ma także publikacja "Polska. Europa. Świat – Twarze Agnieszki Holland" wydana w wersji polsko-angielskiej.
Po raz pierwszy ekspozycja pokazana została w Pradze w marcu tego roku. Jeszcze w 2012 roku odwiedzi Budapeszt, a następną stolicą, w której zostanie zaprezentowana będzie Bratysława.
Projekt został dofinansowany z dotacji Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Partnerem głównym projektu jest Filmoteka Narodowa oraz Stowarzyszenie Filmowe KinoArt w Łodzi.
Patronat honorowy objął Bogdan Zdrojewski – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za realizację wystawy odpowiada Muzeum Kinematografii w Łodzi. Współorganizatorem prezentacji w Polsce jest Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni.
Agnieszka Holland urodziła się w 1948 r. w Warszawie. Ukończyła studia w szkole filmowej FAMU w Pradze (czyli Wydział Filmowy i Telewizyjny Akademii Muzycznej w Pradze). Karierę rozpoczynała jako asystentka Krzysztofa Zanussiego na planie jego filmu "Iluminacja". Jako reżyser zadebiutowała w 1975 r. filmem telewizyjnym "Wieczór u Abdona".
Do jej najbardziej znanych produkcji należą "Aktorzy prowincjonalni", "Gorączka", "Samotna kobieta", "Zabić księdza", "Europa, Europa", "Tajemniczy ogród", "W ciemności". W filmach Holland występowali m.in. Leonardo DiCaprio, Christopher Lambert, Ed Harris, Maggie Smith, Jennifer Jason Leigh, Diane Kruger. (PAP)
jaw/ ls/