Prawie 30 grafik inspirowanych baśniami Hansa Christiana Andersena, autorstwa Guentera Grassa, oglądać można będzie od soboty w gdańskiej galerii jego imienia. Na wystawie "To nie moja bajka!" znajdą się też prace dziewięciu innych artystów.
"Grafiki Grassa nie są typowymi ilustracjami do książek. Jego interpretacja tematów i motywów z baśni duńskiego baśniopisarza jest dość specyficzna: nie ma idealizacji, czasami jest lekka ironia. Czuć też niedopowiedzenia w kierunku tego, co już dawno odkryli badacze literatury, że baśnie Andersena czy braci Grimm to bardziej utwory dla dorosłych niż dla dzieci" - powiedziała PAP kurator wystawy Marta Wróblewska z Gdańskiej Galerii Guentera Grassa.
Grafiki Grassa odnoszą się do takich baśni Andersena jak np. "Królowa śniegu", "Mała syrenka", "Mały Klaus i duży Klaus", "Nowe szaty cesarza", "Ołowiany żołnierzyk". Powstały na początku tego wieku.
Część dzieł Grassa pochodzi z kolekcji należącej do gdańskiej galerii, ale większość została wypożyczona specjalnie na wystawę ze zbiorów artysty z Lubeki.
Oprócz grafik laureata literackiej Nagrody Nobla na wystawie w Gdańsku pokazane zostaną także prace sześciorga polskich twórców oraz trójki zagranicznych artystów - z Czech, Niemiec i Turcji.
Dwa filmy wideo "Opowieść zimowa" i "Opowieść letnia", inspirowane wątkami z bajek, zaprezentuje rzeźbiarka, performerka, autorka instalacji i filmów wideo Katarzyna Kozyra. Urodzona 1 lutego 1963 r. w Warszawie artystka jest czołową reprezentantką nurtu sztuki krytycznej w Polsce.
Na wystawie pokazany zostanie pełnometrażowy film, nawiązujący do "Alicji w krainie czarów", autorstwa Jana Svankmajera. To urodzony 4 września 1934 w Pradze rzeźbiarz, poeta, eseista, i reżyser filmowy, jeden z najbardziej uznanych twórców animacji poklatkowych. Do inspiracji dziełami czeskiego twórcy chętnie przyznawali się tacy artyści jak Tim Burton i Terry Gilliam.
Publiczność zobaczy obiekty 26-letniego Macieja Raucha, absolwenta Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, który oprócz grafiki zajmuje się malarstwem oraz tworzy eksponaty, instalacje i wideoklipy.
Na wystawie "To nie moja bajka!" będą też rzeźby 27-letniej Martyny Jastrzębskiej, absolwentki ASP w Gdańsku, pracującej z "bitumixem", będącym jej autorską techniką, opartą na wykorzystaniu mas bitumicznych i mieszanek klejowych.
Rzeźby na ekspozycji pokażą też dwie zagraniczne artystki - mieszkająca i tworząca w Berlinie 56-letnia Hildegard Skowasch oraz pochodząca ze Stambułu 34-letnia Yasam Sasmazer. Autorka niemiecka zaprezentuje przypominające surrealistyczne stwory bajkowe wielkoformatowe prace wykonane z papieru, a artystka z Turcji odlane w brązie rzeźby przedstawiające dzieci.
Na wystawie nie zabraknie również malarstwa. Swoje płótno inspirowane jedną z baśni braci Grimm przedstawi Katarzyna Swinarska, a serię obrazów dotyczących "Czerwonego kapturka" Agata Nowosielska. Obie twórczynie są absolwentkami ASP w Gdańsku.
W gdańskiej galerii będzie można także zapoznać się z twórczością 37-letniej Doroty Walentynowicz, absolwentki m.in. Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Królewskiej Akademii Sztuk w Hadze, która posługuje się fotografią, łącząc ją z innymi mediami: dźwiękiem, performance, wideo oraz instalacją.
Patron galerii w Gdańsku, Guenter Grass, pisarz, autor powieści, poezji i dramatów, także rzeźbiarz i rysownik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1999 r., urodził się 16 października 1927 r. w Gdańsku w rodzinie o korzeniach niemiecko-kaszubskich. Dzieciństwo spędził w Wolnym Mieście Gdańsku. Mieszkał przy ulicy Lelewela w dzielnicy Wrzeszcz.
W 1993 r. radni Gdańska przyznali pisarzowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Grass jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego. Światową sławę przyniosła mu tzw. trylogia gdańska: "Blaszany bębenek", "Kot i mysz" i "Psie lata".
Wystawa w Gdańskiej Galerii Guentera Grassa będzie czynna do 4 stycznia. (PAP)
rop/ jbr/