05.11.2010 aktualizacja 21.07.2016

Promocja książki o historii gorzowskiej "Solidarnośći"

04.11.2010. Gorzów Wielkopolski (PAP) - "Niezależny Samorządny Związek Zawodowy +Solidarność+ w Regionie Gorzów Wielkopolski w latach 1980-1982" - to publikacja, w której na ponad 600 stronach przedstawiona została historia gorzowskiej "Solidarności" i jej działacze. W czwartek w Gorzowie Wielkopolskim (Lubuskie) odbyła się promocja książki.

Autorem książki jest dyrektor Archiwum Państwowego w Gorzowie dr Dariusz Rymar. "Temat zaczął się dla mnie 15 lat temu, kiedy zostałem zaproszony na obchody Solidarności przez ówczesnego przewodniczącego Bronisława Żurawieckiego i on powiedział: to jest człowiek, który napisze historię gorzowskiej Solidarności. Słuchałem wtedy tego z przerażeniem, ale nie protestowałem" - wspominał Rymar.

Publikacja przedstawia działalność związku od 13 września 1980 roku, kiedy w mieście powstał Międzyzakładowy Komitet Założycielski NSSZ "Solidarność".

"16 rozdziałów książki obejmuje pierwszy okres działalności Solidarności, a kończy się właściwie na 13 czerwca 1982 roku, kiedy w Gorzowie zaczęły powstawać konspiracyjne struktury związku" - powiedział Rymar.

Książka powstała głównie na podstawie rozmów z dawnymi działaczami, świadkami wydarzeń, uczestnikami strajków i manifestacji.

"Największym problemem był brak dokumentacji, dlatego rozmawiałem z ponad 80 osobami, świadkami dawnych czasów, które często są rozproszone nie tylko po Polsce, ale po całym świecie - to osoby z Kanady, Niemiec, Francji, Austrii" - zaznaczył Rymar.

W publikacji znalazło się ok. 200 w większości niepublikowanych dotąd zdjęć z prywatnych archiwów osób zaangażowanych w działalność gorzowskiej Solidarności. Wydawcą książki jest Zarząd Regionu Gorzowskiego NSZZ "Solidarność".

"Książka opisuje formowanie się gorzowskiej opozycji, dokonania gorzowskiej Solidarności, odważną postawę gorzowskich robotników w Zakładach Mechanicznych oraz wiele innych zjawisk i zdarzeń, tworzących fundament wielkiego ruchu, którego członkowie mogą dziś powiedzieć: Było warto!" - napisał we wstępie przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność", Jarosław Porwich.

Publikacja ukazała się dzięki wsparciu finansowemu województwa lubuskiego. (PAP)

mrd/ hes/

 
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL