27.10.2010. Warszawa (PAP) - Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła w środę projekt uchwały w sprawie uczczenia przez Sejm pamięci Ignacego Jana Paderewskiego w 150. rocznicę jego urodzin, która przypada 6 listopada tego roku.
"Ignacy Paderewski był jedną z najważniejszych postaci w historii Polski. Jego działalność - jako kompozytora i pianisty, a zarazem polityka i filantropa - wyróżniała go spośród grona największych osobowości świata kultury i polityki ubiegłego wieku. Szczególnego podkreślenia wymaga jego wkład w dzieło odzyskania niepodległości Naszej Ojczyzny, o co zabiegał jako charyzmatyczny artysta - propagując podczas swoich koncertów w Europie i USA sprawę niepodległości Polski, oraz jako wytrawny polityk - pełniąc funkcję premiera i ministra spraw zagranicznych, a także reprezentując Polskę na konferencji pokojowej w Paryżu" - głosi tekst zaakceptowanego przez posłów projektu uchwały.
Podczas obrad komisji poseł Jan Dziedziczak (PiS) chciał, aby w tekście uchwały zaakcentować udział Ignacego Jana Paderewskiego w wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Wybuchło ono w czasie, gdy muzyk koncertował w Poznaniu i wielu historyków uważa, że to właśnie jego obecność w mieście i muzyka stały się iskrą, która przyspieszyła wybuch przygotowywanego już wcześniej powstania. Powstanie Wielkopolskie było jedynym polskim powstaniem, które zakończyło się zwycięstwem.
27 grudnia 1918 roku w Poznaniu wybuchł zbrojny protest mieszkańców Wielkopolski przeciwko pruskiemu zaborcy określany powstaniem wielkopolskim. Dzień wcześniej do stolicy Wielkopolski przybył Ignacy Jan Paderewski i podczas uroczystej gali wygłosił mowę, która wywołała wielką manifestację patriotyczną. Po południu 27 grudnia rozgorzały polsko-niemieckie walki o gmach policji, następnego dnia Polacy opanowali dworzec, Pocztę Główną, Cytadelę, arsenał i część fortyfikacji, rozbrajając oddziały niemieckie. Walki wybuchły także poza Poznaniem, m.in. w Gnieźnie, Jarocinie, Środzie i Wrześni. Zdobycze Powstania Wielkopolskiego ostatecznie usankcjonował traktat wersalski podpisany 28 czerwca 1919 roku. Na konferencji pokojowej Polskę reprezentował właśnie Paderewski.
W dyskusji na forum sejmowej komisji przeważyła jednak opinia Kazimierza Kutza, który porównał wpływ Paderewskiego na wybuch Powstania Wielkopolskiego do wpływu, jaki ma Doda na swoich fanów. Dla Kutza jest to dobry przykład na funkcję, jaką mogą pełnić w społeczeństwie artyści i celebryci przez siłę oddziaływania ich osobowości, ale przypisywanie Paderewskiemu sukcesu Powstania Wielkopolskiego - starannie przygotowanego i przeprowadzonego przez tysiące mieszkańców Wielkopolski - jest - według Kutza - nieporozumieniem. Zdania o Powstaniu Wielkopolskim w projekcie uchwały ostatecznie nie umieszczono.
Ignacy Jan Paderewski(1860-1941) był artystą koncertującym na całym świecie, jednym z największych pianistów swojej epoki. W czasie I wojny światowej, wykorzystując liczne znajomości w świecie polityki, wspierał dążenia Polski do odzyskania niepodległości. W 1919 r., jako premier i minister spraw zagranicznych, stanął razem z Romanem Dmowskim na czele delegacji polskiej na konferencję pokojową w Paryżu i podpisał w imieniu Polski traktat wersalski. Decyzją prezydenta Stanów Zjednoczonych Franklina D. Roosevelta, Paderewski, który zmarł podczas II wojny w Nowym Jorku, został pochowany na Narodowym Cmentarzu Wojskowym Arlington w Waszyngtonie. W 1992 r., na prośbę prezydenta Lecha Wałęsy, szczątki wielkiego Polaka sprowadzono do kraju i złożono w archikatedrze św. Jana w Warszawie. (PAP)
aszw/ hes/
Na zdjęciu Ignacy Jan Paderewski,1918 r.