17.11.2010. Rzeszów (PAP) - Wystawa "Szlachta w blasku swej chwały", przedstawiająca zabytki polskiej kultury szlacheckiej od XVII do XIX w. oraz prezentacja odnowionego barokowego gobelinu z XVIII w. to główne punkty odbywających się w środę obchodów 75-lecia Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.
Na ekspozycji można zobaczyć około 20 sarmackich portretów szlacheckich, malowanych na zamówienia znanych polskich rodów. Są to przeważnie obrazy olejne, choć wśród nich znajdują się także grafiki. Widoczni na portretach szlachcice mają - zgodnie z obowiązującą wówczas modą - podgolone głowy i sumiaste wąsy.
Wystawa prezentuje także oryginalne ubiory z epoki - kontusze, żupany, szerokie pasy, ozdobne tkaniny oraz biżuterię męską, m.in. paciorki, guzy zdobiące szlachecki ubiór. Nie zabrakło także szabli, zbroi rycerskich. Ponadto pokazano starodruki, w tym zbiór herbów, oraz mapy.
"Wystawa daje świadectwo bogactwa kulturowego, którego ostoją była szlachta, i odpowiada na pytania, czym był sarmatyzm, jak wpłynął na sztukę i kulturę Rzeczpospolitej" - ocenił Rut.
Eksponaty prezentowane na wystawie, która potrwa do 15 lutego, pochodzą głównie ze zbiorów rzeszowskiego muzeum, ale także z Muzeum-Zamku w Łańcucie, Muzeum Kresów w Lubaczowie oraz z muzeów w Tarnowie i Przemyślu.
Z okazji jubileuszu na stałą ekspozycję muzealną trafił także, po rocznej konserwacji, barokowy gobelin z początku XVIII wieku. Według Ruta, jest to jeden z najcenniejszych tego typu zabytków w Polsce. Tapiseria zatytułowana "Bitwa pod Arbelą" przedstawia zwycięskie starcie wojsk Aleksandra Macedońskiego z Persami. Pokazano na niej pole walki i grupę walczących jeźdźców konnych i na słoniach bojowych oraz pieszych.
Wykonany z wełny i jedwabiu gobelin powstał we Flandrii (kraina na terenie dzisiejszej Belgii) według projektów Charlesa Le Bruna. Jego konserwację sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W programie obchodów jubileuszu znalazł się również koncert znanej skrzypaczki Anny Gutowskiej i akordeonisty Dariusza Kota.
Honorowy patronat nad uroczystościami jubileuszowymi objął minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski i marszałek województwa Zygmunt Cholewiński.
Muzeum Okręgowe w Rzeszowie powstało w 1935 roku. Placówka obok stałych i czasowych ekspozycji organizuje konferencje, przygotowuje specjalistyczne opracowania naukowe i inne formy upowszechniania kultury i sztuki, za które była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana w ogólnopolskich konkursach.
W głównym gmachu muzeum w centrum miasta mieszczą się działy m.in. archeologii, sztuki, historii oraz biblioteka i pracownia konserwacji dzieł sztuki. Oddziałami muzeum jest także Muzeum Etnograficzne im. Franciszka Kotuli i Muzeum Historii Miasta Rzeszowa oraz Muzeum Biograficzne Juliana Przybosia w Gwoźnicy Górnej.(PAP)
api/ hes/