2011-05-09 (PAP) - 180 teatraliów- pamiątek po scenicznej działalności Stanisława Wyspiańskiego zachowało się w zbiorach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Jest wśród nich wykonana przez artystę makieta do „Legendy” i niemal wszystkie kostiumy do inscenizacji „Bolesława Śmiałego”. Zachowane w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa teatralia Wyspiańskiego to obok zbiorów krakowskiego Muzeum Narodowego, najliczniejsza i najcenniejsza tego typu kolekcja w Polsce. Obiekty te zostały opisane w wydanym właśnie katalogu.
Katalog składa się z 11 rozdziałów. Autorki Małgorzata Palka i Agnieszka Kowalska w kolejności chronologicznej opisały kolejne dzieła sceniczne Wyspiańskiego. W książce można znaleźć informacje o okolicznościach powstania utworu, prapremierowej obsadzie aktorskiej spektaklu oraz anegdoty. Ostatnia część katalogu została poświęcona pracom, które trudno jednoznacznie sklasyfikować.
Wśród teatraliów przechowywanych w Muzeum Historycznym są m.in. notatki, projekty i szkice Wyspiańskiego do przedstawień, zaprojektowane przez artystę kostiumy i rekwizyty teatralne, plakat teatralny czy menu z bankietu pożegnalnego reżysera i dyrektora Teatru Miejskiego w Krakowie Tadeusza Pawlikowskiego.
Osobną część zbiorów stanowią fotografie wykonane po kolejnych prapremierach przedstawień według tekstów Wyspiańskiego m.in. po „Weselu” czy „Wyzwoleniu”. Zgodnie z ówczesną modą wydawano karty pocztowe, na których aktorzy byli uwiecznieni w charakteryzacji i kostiumach.
W katalogu autorki umieściły także projekt kostiumu Lajkonika, nad którym Wyspiański pracował w l. 1903-1904. „Lajkonik i kostium, który dla niego zaprojektował artysta jest swego rodzaju obrzędowym teatrem ulicznym i nie sposób było go pominąć” – wyjaśniła Małgorzata Palka. Jak podkreśliła teatralia to dokumentacja teatralnych doświadczeń Wyspiańskiego, jego inspiracji, niezwykłego talentu oraz możliwości, jakie miał pracując nad spektaklami.
Opracowanie katalogu trwało ok. 1,5 roku. (PAP)
wos/ mlu/