14.10.2010. Gdańsk (PAP) - Prezentację 55 najważniejszych zamków krzyżackich można będzie obejrzeć na wystawie "Potęga i Upadek - Zamki Państwa Krzyżackiego", przygotowanej przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Wystawa, zorganizowana z okazji 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem, otwarta zostanie w piątek i potrwa do 5 grudnia.
Każdy zamek ma swoją planszę - zawiera ona jedną dużą fotografię oraz kilka mniejszych, plan sytuacyjny warowni oraz opis. Większości z nich towarzyszą także malarskie rekonstrukcje, namalowane na płótnie w konwencji malarstwa średniowiecznego. Obrazy prezentują zamki w ich pierwotnym kształcie.
Oprócz obecnej i dawnej nazwy miejscowości podany jest typ architektoniczny zamku, przynależność administracyjna oraz ranga rezydujących tam urzędników. Informacje na wszystkich planszach są w języku polskim i niemieckim.
Autorem wszystkich zdjęć jest Mirosław Garniec, malarskich rekonstrukcji zamków dokonały natomiast Bożena Januszewska i Katarzyna Wolska.
Zakon Krzyżacki był jednym z trzech zakonów rycerskich, oprócz joannitów i templariuszy, które powstały na fali krucjat w XII wieku. Głównym jego zadaniem miała być opieka nad pielgrzymami i chorymi oraz walka z niewiernymi.
Wobec naporu muzułmanów w Palestynie i w poszukiwaniu nowych terenów ekspansji zakon rozpoczął starania o przeniesienie do Europy. Do Polski Krzyżacy trafili w 1226 r. dzięki księciu Konradowi I Mazowieckiemu. Z czasem zakon opanował Prusy Wschodnie, obszar dzisiejszej Łotwy i Estonii oraz niektóre ziemie Polski i Litwy. (PAP)
rop/ ls/ jra/