10.11.2010. Warszawa (PAP) - Wykład "Paderewski w archiwum Romana Dmowskiego" Jana Engelgarda oraz koncert, podczas którego wykonano utwory Ignacego Jana Paderewskiego to kolejne wydarzenia VI Festiwalu Kultury Rodzimej organizowanego przez Fundację Willa Polonia.
Jak powiedział PAP dyrektor Muzeum Niepodległości dr Tadeusz Skoczek, w ramach festiwalu przedstawiono wykład historyka Jana Engelgarda o archiwum Romana Dmowskiego. "To jest świeży nabytek muzeum, który udało nam się pozyskać z zagranicy. Nie jest jeszcze opracowane do końca, ale na użytek festiwalu już pokazaliśmy pierwsze dokumenty. Wśród nich korespondencję między Paderewskim a Dmowskim, którzy ze sobą współpracowali w Paryżu" - mówił Skoczek, podkreślając, że dokumenty te dotyczą źródeł polskiej państwowości.
Jak dodał, wykład poświęcony Paderewskiemu był jednym z wielu wydarzeń, które Muzeum Niepodległości zaplanowało w związku z przypadającym 11 listopada Świętem Niepodległości.
Podczas spotkania odbył się także koncert okolicznościowy, które wykonały: Mariola Zagojska (sopran), Natalia Nikitina-Kozub (skrzypce), Agnieszka Szulz-Brzyska (fortepian). W programie koncertu, poza muzyką Ignacego Jana Paderewskiego, znalazły się utwory Grażyny Bacewicz i Henryka Wieniawskiego.
Pierwsza część VI Festiwal Kultury Rodzimej odbyła się we wrześniu w Lublinie i była poświęcona pamięci działacza niepodległościowego i społecznego, ks. Piotra Ściegiennego. W pobliżu lubelskiego szpitala im. Jana Bożego, którego ks. Ściegienny był kapelanem, fundacja odsłoniła jego pomnik - trzymetrową figurę wyrzeźbioną w kamieniu.
Ignacy Jan Paderewski(1860-1941) był artystą koncertującym na całym świecie, jednym z największych pianistów swojej epoki. W czasie I wojny światowej, wykorzystując liczne znajomości w świecie polityki, wspierał dążenia Polski do odzyskania niepodległości. W 1919 r., jako premier i minister spraw zagranicznych, stanął razem z Romanem Dmowskim na czele delegacji polskiej na konferencję pokojową w Paryżu i podpisał w imieniu Polski traktat wersalski.
Decyzją prezydenta Stanów Zjednoczonych Franklina D. Roosevelta, Paderewski, który zmarł podczas II wojny w Nowym Jorku, został pochowany na Narodowym Cmentarzu Wojskowym Arlington w Waszyngtonie. W 1992 r., na prośbę prezydenta Lecha Wałęsy, szczątki wielkiego Polaka sprowadzono do kraju i złożono w archikatedrze św. Jana w Warszawie. (PAP)
nno/ ls/