07.08.2010. Warszawa (PAP) - Melodie, którymi rozbrzmiewał Kraków w okresie panowania Władysława Jagiełły oraz muzykę rycerską, jaka według artystów mogła brzmieć na polach Grunwaldu, usłyszy w niedzielę publiczność w Warszawie. Koncert będzie elementem III Letniego Festiwalu Nowego Miasta.
Koncert odbędzie się w kościele pw. św. Franciszka Serafickiego przy ul. Zakroczymskiej 1 (o godz. 14.00).
Przy okazji będzie można poznać historię tej świątyni - o zabytkowym kościele pw. św. Franciszka Serafickiego opowie Andrzej Kochanowski, przewodnik po Warszawie z wieloletnim doświadczeniem, współpracujący z licznymi instytucjami kultury i sztuki.
"Podczas spaceru przewodnik opowie m.in. o czasie, gdy Marek Edelman przebywał w getcie warszawskim" - powiedziała PAP koordynator artystyczny festiwalu Małgorzata Kołcz.
III Letni Festiwal Nowego Miasta, organizowany przez Fundację Nowa Orkiestra Kameralna, trwa od 31 lipca, zakończy się 15 sierpnia.
Oprócz "muzyki grunwaldzkiej", publiczność wysłucha jeszcze m.in. koncertu duetu perkusyjnego oraz wykonania utworu Henryka Wieniawskiego.
Muzycy występować będą na Scenie Letniej przed kościołem oo. dominikanów - kościołem Św. Jacka - przy ul. Freta 10.
Duet perkusyjny, w składzie Piotr Iwicki i Milo Kurtis, zaprezentuje się 14 sierpnia. Tego samego dnia, tuż po koncercie, uczestnicy imprezy będą mogli wyruszyć na "Spacer śladami Marka Edelmana", który zorganizują twórcy festiwalu, a poprowadzi Andrzej Kochanowski.
Z kolei 15 sierpnia, podczas koncertu finałowego, skrzypaczka Katarzyna Duda, z towarzyszeniem orkiestry Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kosa-Nowickiego, wykona jedno z najpiękniejszych dzieł muzyki polskiej - II Koncert skrzypcowy d-moll Henryka Wieniawskiego.
"W tym roku przypada 130. rocznica śmierci Wieniawskiego" - przypomniała Małgorzata Kołcz.
Podczas koncertu 15 sierpnia zabrzmi także Symfonia C-dur Józefa Elsnera, który był pedagogiem Fryderyka Chopina.
Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest wolny.
Szczegółowe informacje o programie, w tym o godzinach, w których odbywać się będą koncerty, są dostępne w internecie pod linkiem http://www.fnok.pl/orkiestra_planykoncertowe_lfnm2010.php.
Letni Festiwal Nowego Miasta - jak wyjaśniają jego twórcy - "prezentuje słuchaczom w każdym wieku polską kulturę muzyczną, która w wielu przypadkach pozostaje nieznana oraz przybliża dzieje warszawskiego Nowego Miasta". Koncerty muzyki polskiej różnych epok i stylów są podczas tej imprezy łączone z wykładami o historii i architekturze.
Organizatorzy podkreślają, że festiwal "jest również głosem w obronie muzyki poważnej - coraz częściej spychanej na margines życia kulturalnego - i udowadnia, że muzyka ta niesłusznie postrzegana jest jako (...) zbyt trudna dla publiczności nieprofesjonalnej". (PAP)
jp/ abe/ gma/