2011-04-27 (PAP) - Pogrzeb wybitnej architekt i urbanistki, działaczki społecznej Haliny Skibniewskiej odbędzie się w czwartek w Warszawie. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 14 w kościele św. Karola Boromeusza na Powązkach. Halina Skibniewska zmarła 21 kwietnia, miała 90 lat.
Była autorką warszawskich osiedli mieszkaniowych, m.in.: Sadów Żoliborskich, Osiedla Szwoleżerów, oraz szkoły środowiskowej w warszawskim Osiedlu Sadyba i pierwszych samodzielnych mieszkań dla niepełnosprawnych.
Była obrończynią "Skarpy Warszawskiej" - położonego na skarpie wiślanej zespołu historycznych obiektów, m.in. kościołów i pałaców na Trakcie Królewskim, Starym i Nowym Mieście. Należała do zespołu zajmującego się odbudową Teatru Narodowego w Warszawie.
Halina Skibniewska urodziła się 10 stycznia 1921 roku w Warszawie. Podczas okupacji działała w Armii Krajowej. Ukończyła studia na Politechnice Warszawskiej w 1948 roku. W latach 1948-1949 pracowała w Biurze Odbudowy Stolicy, później jako asystent na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej oraz w biurze projektowym prof. Romualda Gutta.
Od 1957 roku pracowała w Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, gdzie zrealizowała wielokrotnie nagradzany projekt Sadów Żoliborskich. Skibniewska reprezentowała modernizm, jej projekty zawierały wiele oryginalnych dla powojennej architektury rozwiązań, m.in. wykorzystanie naturalnej zieleni (Sady Żoliborskie) czy fragmentów dekoracyjnych pochodzących z ruin historycznych obiektów (Osiedle Szwoleżerów). Nigdy nie projektowała budynków z wielkiej płyty.
Była posłanką na Sejm w latach 1965-85. Od 1971 roku jako pierwsza kobieta w historii polskiego Sejmu piastowała funkcję wicemarszałka.
Od 1975 do 1985 roku profesor Politechniki Warszawskiej. Swoje zainteresowania naukowe Skibniewska skoncentrowała na społecznej funkcji obiektów mieszkalnych i ekologii miasta. Interesowała się zagadnieniem dostosowywania obiektów mieszkalnych do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Była wieloletnim prezesem Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej - powstałej przed wojną organizacji, która w 1972 roku wznowiła swoją działalność m.in. dzięki staraniom Skibniewskiej.
Skibniewska otrzymała w 1978 roku Honorową Nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich. Była członkinią SARP-u od 1951 roku.
Była członkiem Komitetu Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk, Komisji Rehabilitacji i Adaptacji Społecznej PAN, Komisji Prognoz Polska 2000, Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN, Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, Polskiej Rady Architektury, Académie d'Architecture de France. Była też wieloletnią polską korespondentką czasopisma architektonicznego L'Architecture d'Aujourd'hui.(PAP)
mce/ ls/