09.11.2010. Warszawa (PAP) - Konkursem na projekt polskiej biżuterii patriotycznej zainspirowanej motywami zaczerpniętymi z martyrologii, takimi jak krzyże czy kajdany oraz wystawą prezentującą biżuterię historyczną stołeczne Muzeum Niepodległości uczci zbliżające się Święto Niepodległości.
Projekt ma za zadanie przybliżenie unikatowego zjawiska biżuterii patriotycznej, której noszenie miało podkreślać i manifestować uczucia patriotyczne. Biżuteria ta, określana także jako emblematyczna lub żałobna pojawiła się u schyłku XVIII w. W trakcie rozbiorów, nie przestając być ozdobą, pozwalała na wyrażenie postawy obywatelskiej niezgody wobec zaborcy, w latach komunizmu zaś manifestowano nią opór wobec władz.
W XIX w. popularne były żeliwne krzyżyki z datami manifestacji, obrączki, pierścionki, broszki czy spinki do krawatów. Biżuterię wykonywano zwykle z tanich materiałów, takich jak drewno, żelazo czy blacha, które pokrywano czarną emalią i oksydowano na czarno. Do uwypuklenia motywów zdobniczych stosowano macicę perłową lub białą emalię. Najczęstsze motywy w tej biżuterii to: kotwica, korona cierniowa, herby, kajdany, elementy munduru czy kir, z inskrypcjami np. "Wieczna łza" czy "Boże zbaw Polskę. Za specyficzny rodzaj biżuterii patriotycznej końca XX w. trzeba uznać plastikowe i metalowe znaczki m.in. z napisem Solidarność lub kotwicą Solidarności Walczącej oraz oporniki.
Zwycięskie i wyróżnione w konkursie projekty trafią na wystawę, której otwarcie zaplanowano na 22 kwietnia. Zostanie tam zaprezentowana zarówno historyczna biżuteria patriotyczna m.in. z okresu powstania styczniowego i lat 80. XX wieku, jak i inspirowane nią współczesne propozycje. Ekspozycję będzie można oglądać do 20 czerwca.
Konkursowi i wystawie towarzyszyć będzie dwujęzyczny katalog oraz warsztaty, w ramach których zaplanowano wykłady oraz zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych; pod okiem plastyków będzie można wykonać ozdoby inspirowane biżuterią patriotyczną. (PAP)
akn/ abe/