03.08.2010 Kraków (PAP) - Zrekonstruowany budynek dawnego zajazdu, w którym mieści się Muzeum "Państwa Muszyńskiego" otwarto w Muszynie (woj. małopolskie). Przedsięwzięcie, które otrzymało dofinansowanie ze środków unijnych, kosztowało 2,1 mln zł. Opiekun i kustosz muzeum Barbara Rucka poinformowała, że w ramach inwestycji w ciągu niespełna roku wyburzony został stary budynek zajazdu i na jego wzór postawiony nowy.
Do lat trzydziestych ubiegłego wieku zajazd stanowił całość z karczmą. Budynek był parterowy, wzniesiony na planie prostokąta, murowany. Dach pierwotnie był kryty gontem, następnie blachą, obecnie znów pokryty jest gontem.
Od 1958 roku aż do rozbiórki w listopadzie 2009 r. zajazd był siedzibą Muzeum Regionalnego "Państwa Muszyńskiego".
Muzeum gromadzi pamiątki regionalne dotyczące "Państwa Muszyńskiego", m.in. dokumenty historyczne, dzieła sztuki i eksponaty etnograficzne. W nowym zajeździe urządzono także salę konferencyjną oraz Centrum Informacji Turystycznej.
Rekonstrukcja zajazdu w Muszynie została zrealizowana w ramach polsko-słowackiego projektu transgranicznego, w którym obok polskiego miasteczka uczestniczyły słowackie gminy Lubotin i Dubovica.
Państwo Muszyńskie, zwane też kluczem muszyńskim, było historycznym latyfundium należącym do biskupów krakowskich. Istniało od XIII wieku do 1781 roku. Znajdowało się w powiecie nowosądeckim przy granicy ze Słowacją z centrum administracyjnym w Muszynie. Jego obszar wynosił ok. 450 kilometrów kw. Latyfundium dysponowało własną administracją, sądownictwem i wojskiem. (PAP)
rgr/ abe/ jra/