29 listopada (wtorek) w Auli Starego BUW-u na Kampusie Centralnym UW - w ramach cyklu poświęconego kinu historycznemu - odbędzie się projekcja filmu Roberta Kaczmarka "Z wyciągniętymi rękami", który opowiada o wydarzeniach rewolucji węgierskiej 1956 r.
„W ramach organizowanych przez nas projekcji staramy się pokazywać filmy, które m.in. dotykają często zapomnianych, a ważnych, epizodów historii. Są to filmy, które z różnych przyczyn nie są wyświetlane, pozostając nieznane szerszemu gronu odbiorców” – powiedział portalowi dzieje.pl Michał Gawriłow, koordynator grupy historycznej Niezależnego Zrzeszenia Studentów UW.
„Nasz cykl adresowany jest przede wszystkim do studentów, ale także uczniów, zwłaszcza klas maturalnych, gdzie historia najnowsza jest prezentowana w bardzo skrótowej wersji. Jest on także skierowany do wszystkich, których interesuje ciekawy dokument i historia najnowsza; do każdego, kto nie boi się dyskutować i jest otwarty wysłuchać drugiej strony” – tłumaczył Gawriłow.
Początek projekcji zaplanowano na godz. 20.
Po filmie odbędzie się dyskusja, w której udział wezmą Grzegorz Górny z „Frondy” i były ambasador Węgier w Polsce Akos Engelmayer.
Plan cyklu:
29. XI. 2011 – „Z wyciągniętymi rękami” - film o rewolucji węgierskiej 56, goście: Grzegorz Górny, "Fronda", Akos Engelmayer (były ambasador )
13. XII. 2011 – „Stan wojenny” / "Towarzysz generał idzie na wojnę" - tytuły robocze, film w ostatniej fazie produkcji; planowani goście: Robert Kaczmarek, (reżyser) Grzegorz Braun (reżyser), Piotr Gontarczyk (historyk), Maciej Gdula ("Krytyka Polityczna")
17. I. 2012 – „Eugenika” - planowani goście: Maciej Zaremba Bielawski (autor książki "Higieniści"), inni goście jeszcze nie ustaleni
21. II. 2012 – „Co mówią martwi jeńcy” (w tym miesiącu również projekcja filmu: "Czekiści").
Organizatorem cyklu jest Niezależne Zrzeszenie Studentów UW.
Patronat honorowy nad przedsięwzięciem sprawuje ambasador Węgier w Polsce, Robert Kiss.
wmk