W ramach Nocy Muzeów Polska Agencja Prasowa jeszcze do 1 w nocy zaprasza na drugą edycję wystawy "Zadziwiające technologie" promującej polską naukę. Na Mińskiej 65 można m.in. przekonać się, jak działa pływająca ryba-robot czy obserwować techników policyjnych w akcji.
Już przy wejściu na wystawę na gości czeka niespodzianka. Każdy zwiedzający przechodzi przez ekran wodny, na którym wyświetla się logo PAP. Obraz z rzutnika zatrzymuje się na bardzo cienkiej warstwie mgły przypominającej swoją strukturą taflę szkła.
Wśród wystawców są m.in. pracownicy Politechniki Krakowskiej. Ich wynalazek - cyberryba, cieszy się wielkim zainteresowaniem zwiedzających. "To podwodny robot mobilny z napędem falowym wzorowanym na sposobie poruszania się karpia" - mówi PAP stojący za tym projektem Marcin Morawski. Rybę można zobaczyć w ruchu - pływa w minibasenie. Celem pojazdu jest wykonywanie różnorodnych prac podwodnych.
Oblegane jest również stoisko firmy Vigo System S.A. z nowoczesnymi kamerami termowizyjnymi. Odwiedzający mogą zobaczyć swój portret w podczerwieni. "Kamery termowizyjne mają wiele zastosowań. Służą np. do oceny izolacji termicznej w domach, natomiast lekarze wykorzystują je do wykrywania takich schorzeń jak zapalenie zatok" - wyjaśnia, zawiadujący stoiskiem, Maciej Ochocki. Poza tym, goście mają szansę zobaczyć detektory podczerwieni, które obecnie pracują na powierzchni Marsa w łaziku Curiosity, a na początku bieżącego roku zostały ponownie wysłane na czerwony glob w ramach misji ExoMars.
Akcenty kosmiczne obecną są też na wystawie, jaką przygotował Bernard Szukiel. Pochwalił się wykonanymi przez siebie modelami pojazdów z serii filmowej "Gwiezdne wojny". Wśród nich jest m.in. statek Sokół Millenium, kojarzony z postacią Hana Solo. "Modele zrobiłem z papieru i kartonu ze zwykłego sklepu papierniczego" - mówi Szukiel, na co dzień prowadzący firmę komputerową. "Sokoła budowałem przez cztery lata, ale teraz praca idzie mi szybciej. Barka Jabby zajęła mi 2,5 miesiąca" - dodaje.
Wśród innych wystawców znalazło się m.in. Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji. Na tym stoisku zaaranżowano miejsce nielegalnej produkcji materiałów wybuchowych. Goście przyglądają się też pracy biegłych z zakresu chemii, biologii i badania linii papilarnych dłoni, w trakcie analizy próbek pobranych na miejscu zdarzenia.
Na Mińską 65 można dojechać miejskim autobusem, obwożącym zwiedzających po atrakcjach Nocy Muzeów. Należy wysiąść na przystanku Drukarnia PAP. Mińska 65 otwarta jest do godz. 1.
Wystawa "Zadziwiające technologie" została objęta Honorowym Patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. (PAP)
ag/ jbr/