Koncerty, wystawy, filmy i debata „Je suis Donbass?” nt. sytuacji społeczno-politycznej na Ukrainie złożą się na trwającą od czwartku w Poznaniu VIII edycję Ukraińskiej Wiosny. Gwiazdą tegorocznego festiwalu będzie krymsko-tatarska wokalistka Jamala.
Organizatorzy podkreślają, że poznański festiwal jest jednym z największych w Europie Środkowo-Wschodniej, promujących kulturę Ukrainy. Koncert Galicyjskiego Chóru Kameralnego ze Lwowa, który zaśpiewa liturgię wschodnią Mychajła Werbyckiego, będzie pierwszym wydarzeniem w ramach tegorocznej edycji.
Kierownik festiwalu i wiceprezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Polska-Ukraina w Poznaniu Ryszard Kupidura powiedział PAP, że program tegorocznej edycji obfituje w interesujące spotkania i udowadnia, że „serce Europy bije obecnie w Kijowie i odnosi się to zarówno do kwestii społeczno-politycznych, jak i do kultury” – podkreślił.
„W okresie przesileń społecznych artyści intensywniej, niż zazwyczaj poszukują nowych rozwiązań twórczych, nowych form wyrazu, by opowiedzieć o gwałtownie zmieniającej się rzeczywistości. Nie ma zatem dużej przesady w stwierdzeniu, że awangarda artystyczna lokuje się obecnie nad Dnieprem. A tegoroczna Ukraińska Wiosna jest tego dowodem” – zaznaczył Kupidura.
Głównym punktem ósmej edycji ma być premierowy koncert Jamali, wokalistki pochodzenia krymsko-tatarskiego. Ponadto, w Teatrze Nowym w Poznaniu zostanie zaprezentowany spektakl „Antygona w Nowym Jorku” w reżyserii Andrzeja Szczytko z udziałem aktorów Teatru Dramatycznego z Charkowa. 18. maja odbędzie się natomiast debata ekspercka „Je suis Donbass? Europa wobec wojny na Ukrainie”, która będzie poświęcona międzynarodowemu kontekstowi wydarzeń za naszą wschodnią granicą.
Poza tradycyjnymi wydarzeniami, które co roku odbywają się w ramach Ukraińskiej Wiosny, jak pokazy filmowe, koncerty muzyki sakralnej i mecze piłki nożnej, organizatorzy przygotowali również nowe formy prezentacji ukraińskiej kultury.
„Tegoroczną nowością będzie impreza Ukraińska Wiosna ZAMIASTem w Puszczy Zielonce, podczas której odbędą się koncerty, warsztaty artystyczne i edukacyjne, a także zawody sportowe. Dzięki niezwykle popularnej pieśni Tymka Padury +Hej, sokoły+ często dodajemy do Ukrainy przymiotnik +zielona+. Ukraina w Puszczy Zielonce poczuje się zatem jak u siebie” – podkreślił Kupidura.
W ramach festiwalu odbędzie się również m.in. wystawa fotografii Romana Krawczenki i Ryszarda Karczmarskiego zatytułowana „Krym-niedokończona podróż”. Towarzyszyć jej będzie degustacja kuchni tatarskiej, pokaz filmu dokumentalnego oraz wykład o historii Tatarów Krymskich.
Festiwal potrwa do 29. maja i zakończy się koncertem w poznańskim klubie Blue Note Jazz Club. (PAP)
ajw/ par/