Fundacja Ośrodka KARTA organizuje dla przedstawicieli organizacji pozarządowych bezpłatne szkolenie online „Jak skutecznie prowadzić archiwum społeczne”. W ciągu 8 dni kursanci dowiedzą się m.in., jak pozyskiwać i opracowywać zbiory historyczne, oraz jak je upowszechniać w internecie. Szkolenie kończy się uzyskaniem certyfikatu.
Zgłoszenia przyjmowane są do 12 kwietnia za pomocą formularza aplikacyjnego na stronie: http://archiwa.org/as_szkolenia_online.php?&menu2=Formularz
Kontakt - e-mail: szkolakarty@karta.org.pl, tel.: 22 844 10 55.
Pierwsza edycja szkolenia odbędzie się w dniach 11-21.05.2015, druga w terminie 8-18.06. 2015.
Osoby zainteresowane powinny dysponować komputerem z dostępem do internetu, wyposażonym w kamerę, słuchawki i mikrofon.
***
Archiwa społeczne to najczęściej inicjatywy oddolne powstające przy fundacjach i stowarzyszeniach – grupach pasjonatów, stowarzyszeniach lokalnych, organizacjach kombatanckich. Gromadzą fotografie, spisane wspomnienia, nagrane relacje, dokumenty życia społecznego, rzadziej – przedmioty i pamiątki materialne. Zachowują świadectwa życia codziennego, lokalną historię, jednostkowe losy. Dokumentują te obszary, których najczęściej nie uwzględnia archiwistyka państwowa. Archiwa te są miarą społeczeństwa obywatelskiego. W przeciwieństwie do archiwów państwowych archiwa społeczne muszą aktywnie pozyskiwać zbiory. W tym celu organizują akcje społeczne, wystosowują apele do społeczności, zwracają się do osób prywatnych. Partycypacyjny charakter ma nie tylko sposób tworzenia zbiorów, ale także ich opisywania, np. starsi członkowie społeczności pomagają identyfikować miejsca, ludzi, zdarzenia utrwalone na historycznych fotografiach. Społeczeństwo obywatelskie w takim ujęciu to społeczeństwo odpowiedzialne za ochronę zasobów kulturowych, utrwalanie lokalnej historii, świadome traktowanie pamiątek, które mogą przyczynić się do lepszego poznania własnej tożsamości.
Źródło: Fundacja Ośrodka KARTA