We wtorek, 2 września, o godz. 19 w stołecznym kinie Iluzjon (ul. Narbutta 50a) odbędzie się premierowy pokaz trzech spośród pięciu odcinków serii dokumentalnej - współprodukowanej przez Filmotekę Narodową - „Portrety wojenne”.
Ideą produkcji jest prezentacja losów polskich bohaterów wojennych, którzy często już odeszli w zapomnienie. W Iluzjonie wyświetlone zostaną odcinki cyklu, dedykowane: Zdzisławowi Pacak–Kuźmirskiemu – zastępcy dowódcy i szefa operacyjnego Komendy Głównej AK "Osa-Kosa" (Organizacji Specjalnych Akcji Bojowych), Janowi Zumbachowi - asowi myśliwskiemu Polskich Sił Powietrznych na obczyźnie oraz Bronisławowi Hellwigowi – żołnierzowi batalionu Parasol, jednemu z najlepszych kierowców biorących udział w akcjach bojowych w okupowanej stolicy.
Jak podkreśla FN, „Portrety wojenne” to wyjątkowa pozycja wśród dokumentów opowiadających o bohaterach II wojny - do ich realizacji wykorzystano m.in.: archiwalne materiały ze zbiorów Filmoteki Narodowej, wywiady z ekspertami oraz stylizowane na komiks kadry łączące nowoczesną technikę wprowadzania aktora do ręcznie rysowanej scenografii. Dzięki zastosowaniu tego zabiegu uzyskano nietuzinkowy efekt wizualny (momentami przywodzący na myśl kadry rodem z „Sin City”), który z pewnością przypadnie do gustu szczególnie publiczności młodego pokolenia – zaznacza Filmoteka.
Po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami „Portretów wojennych”. Wśród gości będą: reżyserzy – Rafał Skalski i Tomasz Matuszczak, ilustrator - Michał Araszewicz, operator zdjęć - Jacek Kościuszko, animatorka - Agnieszka Boryczko oraz producenci - Katarzyna Sarnowska i Dawid Janicki.
Bilety na seans – 12–14 zł.
Kolejna projekcja odbędzie się w sobotę, 6 września, o godz. 15.30.
Szczegóły można znaleźć na stronie www.iluzjon.fn.org.pl
Źródło: Filmoteka Narodowa