23 września 2014 r. o godz. 18.00 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie przy ul. Karowej 20 odbędzie się spotkanie ze Sławomirem Rybałtowskim i Tomaszem Markiewiczem, autorami nowego albumu "John Vachon. Trzy razy Polska". Rozmowę poprowadzi Monika Kapa-Cichocka (DSH).
Kolejne terminy spotkania z książką:
07.10 (wt.), 19.00, Wrzenie Świata, klubokawiarnia, ul. Gałczyńskiego 7
Spotkanie John Vachon – amerykański fotograf. Prowadzenie: Kinga Kenig
22.10 (śr.), 19.00, Kicia Kocia, klubokawiarnia, ul. ul. Garibaldiego 5A
Spotkanie Trzy razy Warszawa. Prowadzenie: Cezary Polak
***
Amerykański fotograf John Vachon odwiedził Polskę trzykrotnie – w latach 1946, 1956 i 1963. Za każdym razem fotografował to same miasta, ale inną rzeczywistość. Jego fotografie ze zrujnowanej i budzącej się do życia Polski prezentowane do 19 października w Domu Spotkań z Historią obejrzało już prawie 10 000 osób. Od 23 września będzie je można oglądać w najnowszej publikacji DSH „John Vachon. Trzy razy Polska” autorstwa Sławomira Rybałtowskiego i Tomasza Markiewicza.
Tadeusz Rolke (fotograf): "Polskie archiwum Johna Vachona to fotograficzny skarbiec. Seria dotycząca UNRRA jest rewelacją dokumentalnej fotografii […] Fotograf humanista, uwrażliwiony na ludzi. Cykl 1946 budzi we mnie osobiste emocje, bo po tych ruinach krążyłem, czasami z aparatem, i rozpoznaję miejsca utrwalone w mojej pamięci […]. DSH miał świetny pomysł, by przybliżyć publiczności te zdjęcia".
Beata Tyszkiewicz (aktorka): "Miałam 25 lat, kiedy John Vachon fotografował mnie dla nowojorskiego magazynu „Look” na Rynku Starego Miasta. Nowo odtworzona starówka wyglądała inaczej, pusto, jak widać na zdjęciu – jeden autobus i jeden samochód […]. O Vachonie pisano „fotograf-poeta”, mam nadzieję, że zobaczą to Państwo w albumie".
Michał Nogaś (dziennikarz): "Trzy Polski, trzy Warszawy […] wszystko to utrwalone na znakomitych zdjęciach Johna Vachona, Amerykanina który potrafił z czułością spojrzeć na Polskę, oddając jednocześnie w sposób obiektywny jej realia. Zachwycająca i nierzadko przejmująca opowieść, kolejny tytuł w zbiorze lektur obowiązkowych!".
***
W publikacji zaprezentowano ponad 120 nieznanych w Polsce, znakomitych zdjęć, amerykańskiego fotoreportera Johna Vachon. Pochodzą one z archiwów amerykańskich: Biblioteki Kongresu USA, Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz prywatnych zbiorów Ann Vachon.
Tomasz Markiewicz i Sławomir Rybałtowski, autorzy albumu: „John Vachon pozycję, jaką zdobył w swoim rodzinnym kraju, zawdzięcza swemu talentowi. Znakomita większość dorobku Vachona to fotografia czarno-biała. Szczególnym rodzajem fotografii bliskiej Johnowi Vachonowi był portret. Pracował, wykorzystując naturalne światło. Interesowało go napięcie w relacjach między heroizmem człowieka, a jego losem, który wtłacza zwykłego człowieka w tryby procesów historycznych i społecznych. Patrzył na ludzi przez pryzmat ich losów, doświadczenia życiowego i okoliczności, które niejednokrotnie wymagały największych poświęceń, by przetrwać i zachować godność. Jeden z redaktorów magazynu „Look” obdarzył go mianem +nasz fotograf-poeta+. Choć odniósł sukces, sława i pieniądze nie były jego udziałem. Był człowiekiem skromnym, wręcz chorobliwie nieśmiałym. Do końca życia był znany bardziej jako fotograf amerykańskiej agencji Farm Security Administration niż jako jedna z gwiazd magazynu „Look".
Więcej informacji: Premiera albumu „John Vachon. Trzy razy Polska”
Źródło: DSH