Urząd m. st. Warszawa, Ambasady Szwecji, Węgier i Izraela oraz Dom Spotkań z Historią zapraszają w czwartek na debatę zatytułowaną „Nie mógłbym postąpić inaczej” – o odwadze cywilnej i wartych naśladowania postawach. Debata zainspirowana życiem i dziełem Raoula Wallenberga będzie połączona z pokazem filmu dokumentalnego „Wojna Raoula Wallenberga” (reż. Gregor Nowinski).
Dyskutować będą:
Gellért Kovács, historyk, badając losy szwedzkiego dyplomaty Raoula Wallenberga; Hanna Machińska, wieloletnia dyrektorka Biura Informacji Rady Europy w Warszawie, a obecnie Biura Rady Europy w Warszawie; Gregor Nowinski, szwedzki reżyser polskiego pochodzenia, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi; Michał Sobelman – od 1993 rzecznik prasowy ambasady Izraela w Polsce, historyk, publicysta, scenarzysta filmów dokumentalnych, tłumacz literatury hebrajskiej.
Debatę poprowadzi Zbigniew Gluza, działacz opozycji w czasach PRL, polski dziennikarz, redaktor i wydawca, twórca Ośrodka Karta.
Raoul Wallenberg (1912-?) - szwedzki przedsiębiorca i dyplomata, który pod koniec drugiej wojny światowej powołał przy szwedzkim poselstwie w Budapeszcie specjalną „sekcję humanitarną” i uratował z Holokaustu dziesiątki tysięcy Żydów. 17 stycznia 1945 roku, po wkroczeniu Armii Czerwonej, został aresztowany i ślad po nim zaginął. Wallenberg jest honorowym obywatelem Stanów Zjednoczonych Ameryki, Kanady, Izraela, Australii i Budapesztu. W 1963 roku Instytut Yad Vashem przyznał mu tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.
W filmie „Wojna Raoula Wallenberga” w poruszający i osobisty sposób o Wallenbergu opowiadają jego współpracownicy oraz ci, którym ocalił życie. Unikatowe fragmenty filmów z Węgierskiego Archiwum Narodowego oraz ze zbiorów prywatnych pokazują horror, jaki w ostatnich miesiącach wojny przyszło przeżyć ośmiuset tysiącom węgierskich Żydów. Dwie trzecie z nich poniosło w jego wyniku śmierć. Premiera filmu, dofinansowanego przez rządowy komitet obchodów stulecia urodzin Raoula Wallenberga, odbyła się 13 stycznia 2013 roku.
Debata odbędzie się w czwartek, 5 maja 2016, o godz. 18.00, w Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20, Warszawa).
Do 16 maja na Placu Grzybowskim można oglądać wystawę „Nie mógłbym postąpić inaczej” – Raoul Wallenberg. Ekspozycja prezentowana jest w języku polskim i angielskim.
Źródo: DSH