Niezależna Zrzeszenie Studentów UW, w ramach cyklu "Nowe kino historyczne", zaprasza na pokaz filmu Grzegorza Brauna i Roberta Kaczmarka o stanie wojennym "Towarzysz Generał idzie na wojnę".
"Towarzysz generał idzie na wojnę"
Film – szukając odpowiedzi na podstawowe pytanie o realność zagrożenia interwencją sowiecką – przedstawia proces przygotowywania, wdrażania i realizacji stanu wojennego, czyli opowiadać historię Polski od lata 1980 r. do 13 grudnia 1981 r.
Do udziału w filmie zaproszeni zostali historycy zajmujący się tym okresem: prof. Andrzej Paczkowski, m.in. autor książki "Wojna polsko-jaruzelska", dr Lech Kowalski, m.in. autor książki "Generał ze skazą"'; prof. Richard Pipes, doradca prezydenta Reagana ds. Europy Środkowo-Wschodniej; Władymir Bukowski, sowietolog, który zeskanował dokumenty KPZR dotyczące m.in. stanu wojennego; dr Antoni Dudek, dr Grzegorz Majchrzak z Instytutu Pamięci Narodowej, dr Sławomir Cenckiewicz, dr Piotr Gontarczyk z Instytutu Pamięci Narodowej, dr Bogdan Musiał oraz świadkowie wydarzeń, o których opowiada film.
Przed pokazem filmu - w ramach akcji "Młodzi pamiętają" - odbędzie się projekcja kilkuminutowej etiudy zrealizowanej przez Fundację Odpowiedzialność Obywatelska "Stan nie pokoju czyli dwa lata codzienności".
Po pokazie przewidziany jest panel dyskusyjny z udziałem reżysera Grzegorza Brauna, dramaturga Wojciecha Tomczyka, dr. Marcina Zaremby z "Polityki" i dr. Piotra Gontarczyka z IPN.
Czas i miejsce:
13 grudnia, godzina 20:00
Aula Starego BUWu, Kampus Centralny UW
wmk