Instytut Pamięci Narodowej zaprasza 1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żolnierzy Wyklętych n koncert, rowerową masę krytyczną i bieg. Zachęca też do budowy wirtualnego pomnika.
W ramach obchodów w klubie Palladium zagra Maleo Reggae Rockers z wokalistkami z projektu „Panny Wyklęte”. Miłośnicy tradycji podziemia niepodległościowego będą mogli uczestniczyć w Biegu Ludzi Honoru Tropem Wilczym w Warszawie a także pojechać w rajdzie rowerowym Masa Krytyczna Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Oddziały Instytutu Pamięci Narodowej w całej Polsce przygotowują lokalne obchody i działania edukacyjne.
Już 1 marca kolejny raz będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, święto ustanowione przez Sejm RP dla uczczenia pamięci żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego. Tak jak w ubiegłym roku, Instytut Pamięci Narodowej zachęca Polaków do symbolicznego złożenia hołdu żołnierzom II konspiracji przez wspólną budowę wirtualnego pomnika. W ubiegłym roku w budowie postumentu według projektu Sylwii Szafrańskiej wzięło udział prawie 20 tys. internautów. W próbie pobicia tego rekordu będzie można uczestniczyć wchodząc na www.pamiec.pl
Instytut zaprasza też na wielki koncert Dariusza Malejonka i zespołu Maleo Reggae Rockers, z którymi zaśpiewa plejada wybitnych polskich wokalistek. Wśród nich m.in. Kasia Kowalska, siostry Przybysz i Halina Mlynkova. Wszyscy muzycy uczestniczący w projekcie Fundacji Niepodległości „Panny Wyklęte” zagrają dla prawie dwutysięcznej publiczności 1 marca 2014 roku w klubie Palladium. Koncert rozpocznie się o 19:30. Bezpłatne wejściówki na koncert można pobrać przez specjalną aplikację na Strefie Edukacyjnej IPN na Facebooku.
Warszawiacy i mieszkańcy Bydgoszczy zaproszeni są też na okolicznościową rowerową „Masę Krytyczną Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. W Warszawie rajd wyruszy z placu Zamkowego o godz. 11.00. Trasa przejazdu będzie przebiegała szlakiem miejsc pamięci o Żołnierzach Wyklętych – przejedziemy ul. Koszykową przy kamieniu „Anody”, ul. Oczki obok dawnej siedziby Głównego Zarządu Informacji LWP, a dziewiętnastokilometrowy rajd zakończymy przy tzw. Toledo, dawnym więzieniu karno-śledczym przy Namysłowskiej 6, gdzie dziś stoi pomnik Czci Pomordowanych w Praskich Więzieniach. Uczestnicy dostaną materiały okolicznościowe: opaski odblaskowe, sztychówki i smycze.
Tego samego dnia zapraszamy też na Bieg Ludzi Honoru Tropem Wilczym, organizowanym przez Fundację Wolność i Demokracja pod patronatem IPN. W warszawskim Parku Skaryszewskim na amatorów biegów czekają dwie trasy: 5 i 10 kilometrowa z wojskową oprawą oraz wspaniała gra edukacyjna. Biegacze mają szansę wygrać publikacje Instytutu Pamięci Narodowej i inne atrakcyjne nagrody. Na wszystkich uczestników czekają pakiety startowe z okolicznościowymi koszulkami. Rejestracja na bieg trwa do wyczerpania miejsc na www.tropemwilczym.pl
Więcej informacji na temat inicjatyw Instytutu na www.pamiec.pl
(IPN)