Spotkanie ze skrzypkiem i śpiewakiem Alfredem Schreyerem, ostatnim żyjącym w Drohobyczu uczniem Brunona Schulza, oraz wernisaż wystawy starych pocztówek z Buczacza i okolic z przełomu XIX i XX wieku rozpoczęły w piątek VII Dni Lwowa w Kielcach. Jak powiedział PAP organizator imprezy Marian Orliński od siedmiu lat udaje się przyciągnąć uwagę ludzi, także młodych, zainteresowanych historią Kresów.
Tegoroczne Dni Lwowa rozpoczęło spotkanie kielczan ze skrzypkiem i śpiewakiem Alfredem Schreyerem, podczas którego artysta wspominał swojego nauczyciela rysunku i prac ręcznych Brunona Schulza. Jak mówił, Schulz wystawiał z rysunku „dobre” i „bardzo dobre” oceny, jednie z prac ręcznych zdarzało mu się postawić „dostateczną”. Schreyer przypominał także przedwojenne, znane na Kresach piosenki.
Drugim punktem inauguracji VII Dni Lwowa w Kielcach był wernisaż wystawy pocztówek z Buczacza. „Najstarsze karty pocztowe pochodzą z 1893 i 1894 roku” – powiedział PAP Orliński. Najmłodsze z nich zostały wydane w 1939 roku tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej. Wystawę można oglądać do 20 października w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach.
W sobotę w Domu Środowisk Twórczych (Pałacyk Zielińskiego) z koncertem piosenek lwowskich, polskich i żydowskich z dwudziestolecia międzywojennego wystąpi zespół „Teligentne Batiary” z Bytomia oraz zespół Alfreda Schreyera z Drohobycza. „Będzie to wyjątkowa okazja, by poczuć klimat przedwojennych kresów” - uważa Marian Orliński.
VII Dni Lwowa w Kielcach zakończy spotkanie w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku (pow. kielecki), podczas którego zaprezentowana zostanie wystawa „Pomniki historyczne Kresów Napoleona Ordy" – czyli rysunki zamków, pałaców i dworów z Kresów Wschodnich z II połowy XIX wieku. Uzupełnieniem do wystawy będzie wykład historyka Mariana Winiarskiego pt.: „700 lat Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej”. Podczas spotkania w Oblęgorku zaprezentowany będzie także pokaz multimedialny ze zdjęciami współczesnej Ukrainy.
Organizatorem VII Dni Lwowa jest kieleckie Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wchodnich. (PAP)
mjk/ ls/ mag/