II Rzeczpospolita

28.09.2012 aktualizacja 11.08.2016

W Kielcach rozpoczęły się VII Dni Lwowa

Spotkanie ze skrzypkiem i śpiewakiem Alfredem Schreyerem, ostatnim żyjącym w Drohobyczu uczniem Brunona Schulza, oraz wernisaż wystawy starych pocztówek z Buczacza i okolic z przełomu XIX i XX wieku rozpoczęły w piątek VII Dni Lwowa w Kielcach. Jak powiedział PAP organizator imprezy Marian Orliński od siedmiu lat udaje się przyciągnąć uwagę ludzi, także młodych, zainteresowanych historią Kresów.

Tegoroczne Dni Lwowa rozpoczęło spotkanie kielczan ze skrzypkiem i śpiewakiem Alfredem Schreyerem, podczas którego artysta wspominał swojego nauczyciela rysunku i prac ręcznych Brunona Schulza. Jak mówił, Schulz wystawiał z rysunku „dobre” i „bardzo dobre” oceny, jednie z prac ręcznych zdarzało mu się postawić „dostateczną”. Schreyer przypominał także przedwojenne, znane na Kresach piosenki.

Drugim punktem inauguracji VII Dni Lwowa w Kielcach był wernisaż wystawy pocztówek z Buczacza. „Najstarsze karty pocztowe pochodzą z 1893 i 1894 roku” – powiedział PAP Orliński. Najmłodsze z nich zostały wydane w 1939 roku tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej. Wystawę można oglądać do 20 października w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach.

W sobotę w Domu Środowisk Twórczych (Pałacyk Zielińskiego) z koncertem piosenek lwowskich, polskich i żydowskich z dwudziestolecia międzywojennego wystąpi zespół „Teligentne Batiary” z Bytomia oraz zespół Alfreda Schreyera z Drohobycza. „Będzie to wyjątkowa okazja, by poczuć klimat przedwojennych kresów” - uważa Marian Orliński.

VII Dni Lwowa w Kielcach zakończy spotkanie w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku (pow. kielecki), podczas którego zaprezentowana zostanie wystawa „Pomniki historyczne Kresów Napoleona Ordy" – czyli rysunki zamków, pałaców i dworów z Kresów Wschodnich z II połowy XIX wieku. Uzupełnieniem do wystawy będzie wykład historyka Mariana Winiarskiego pt.: „700 lat Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej”. Podczas spotkania w Oblęgorku zaprezentowany będzie także pokaz multimedialny ze zdjęciami współczesnej Ukrainy.

Organizatorem VII Dni Lwowa jest kieleckie Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wchodnich. (PAP)

mjk/ ls/ mag/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL