Muzeum Historii Polski oraz Muzeum Mazowieckie w Płocku w ramach obchodów Roku Jana Karskiego zapraszają na wystawę "Jan Karski. Człowiek wolności", wykład, pokaz filmu oraz przedstawienie teatralne o Karskim. Wydarzenia są częścią Dni Karskiego w Płocku.
Program Dni Karskiego w Płocku:
3 września, g. 17.00 - otwarcie wystawy "Jan Karski. Człowiek wolności" prezentującej postać Jana Karskiego, jego młodość w rodzinnej Łodzi, studia, czas wojny, kiedy podjął próbę poinformowania świata o Zagładzie Zydów i działalność powojenną.
5 września, g. 18.00 - pokaz filmu Martina Smitha "Wysłannik z Polski". To wywiad z nieco ponad 70-letnim Janem Karskim, dotyczący jego zaangażowania w latach 1943-1944 w próbę poinformowania aliantów o Zagładzie polskich Żydów.
23 września, g. 18.00 - wykład dr. hab. Dariusza Libionki "Wiadomości o Zagładzie. Przypadek Jana Karskiego"
Impreza towarzysząca (we współpracy z Płockim Ośrodkiem Kultury i Sztuki)
16 września, g. 18.00 - monodram Sebastiana Rysia o Janie Karskim "Zupa rybna w Odessie"
Program obchodów łączy się z obchodami „Dni Żydowskich w Płocku”, które trwają w dniach 3–5 września br.
Wszystkie wydarzenia odbywają się w Muzeum Żydów Mazowieckich.
Wydarzenia w Płocku są częścią obchodów Roku Karskiego – w jego ramach Muzeum Historii Polski organizuje w całym kraju cykl wydarzeń, które mają przybliżyć postać i życie emisariusza.
Wszystkie przedsięwzięcia są częścią programu edukacyjnego „Jan Karski. Niedokończona misja”, prowadzonego przez MHP od 2010 r. pod honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. W ramach programu działa serwis www.jankarski.org w całości poświęcony legendarnemu kurierowi. Pod adresem www.karski.muzhp.pl muzeum udostępniło również pakiet edukacyjny „Jan Karski i jego czasy”, a na platformie Google Cultural Institute - e-wystawę „Jan Karski. Bohater ludzkości”.
Wśród patronów medialnych obchodów są Polska Agencja Prasowa i portal historyczny dzieje.pl., prowadzony wspólnie przez PAP i MHP.