Spektakle, pokazy filmów, wykłady i wystawy znalazły się w programie trzydniowych obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, które w niedzielę rozpoczną się w Łodzi.
Jak poinformowała w czwartek PAP koordynator projektu Magdalena Majsterkiewicz-Orzeszko, w ramach obchodów już w niedzielę 25 stycznia w samo południe w Muzeum Pałac Herbsta będzie można - wraz z przewodnikiem - zwiedzić wystawę "Maurycy Gottlieb. W poszukiwaniu tożsamości".
To pierwsza od niemal ćwierćwiecza monograficzna wystawa tego artysty w Polsce. Gottlieb uznawany jest za najważniejszego malarza żydowskiego XIX wieku tworzącego w środowisku polskim. Na wystawie prezentowanych jest ponad 30 dzieł pochodzących z polskich i zagranicznych kolekcji muzealnych. Część z nich nie była dotąd prezentowana na wystawie w Polsce.
Niedzielne, uroczyste otwarcie "V Dni Pamięci" odbędzie się w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana z udziałem organizatorów i gości. Zaplanowano wykład "Galeria Holokaustu”, które przygotowało Muzeum Historii Żydów Polskich. Wieczorem - również w Centrum Dialogu - odbędzie się spektakl muzyczny "Grają twoją piosenkę. Rzecz o Andrzeju Właście".
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwalony został w 2005 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Obchodzony jest 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 r.
To opowieść o życiu i twórczości przedwojennego autora ponad 2000 tekstów piosenek, librett operetkowych, tłumacza, felietonisty i recenzenta, dyrektora wielu teatrów kabaretowych i rewiowych. W spektaklu znajdą się m.in. najbardziej znane piosenki Własta: "Całuję twoją dłoń, madame", "Jesienne róże", "Tango Milonga", "Bubliczki" czy "Warszawo ma". Będą też wiersze, anegdoty, wypowiedzi Własta i opinie o nim.
Po wybuchu wojny Włast znalazł się w getcie, gdzie zginął w okolicznościach do tego stopnia niejasnych, że nieznana jest nawet data jego śmierci.
W poniedziałek - w ramach "Dni Pamięci" na Małej Scenie Teatru im. Stefana Jaracza zaplanowano pokaz filmu dokumentalnego "Świat Józefa" w reż. Rafała Wieczyńskiego. Obraz opowiada o małopolskiej rodzinie Ulmów z Markowej, zamordowanej w marcu 1944 roku przez Niemców za pomoc Żydom. Niemcy zabili wówczas ośmioro Żydów z rodzin Szallów i Goldmanów oraz ukrywających ich Józefa Ulmę i będącą w ostatnim miesiącu ciąży jego żonę Wiktorię; kobieta zaczęła rodzić w trakcie mordu. Zabili też szóstkę dzieci Ulmów: Stanisławę (wówczas najstarszą, miała 8 lat), Barbarę, Władysława, Franciszka, Antoniego i Marię.
Po filmie odbędzie się wykład "Łódź 1945: nowy żydowski dom", a po jego zakończeniu - na Scenie Kameralnej teatru - spektakl "Boże mój!". Przedstawienie, na podstawie sztuki izraelskiej dramatopisarki Anat Gov, wyreżyserował w ub. roku Jacek Orłowski. To pierwsza realizacja sztuki tej autorki w Polsce. Opowiada o spotkaniu psychoterapeutki Elli z jej pacjentem - tajemniczym Panem "B", który przedstawia się jako... Bóg.
Dzień później w programie obchodów znalazło się złożenie kwiatów w muzeum na b. stacji kolejowej Radegast, skąd w latach 1941-44 przywożono do Litzmannstadt Getto Żydów z Europy, a później wywożono ich do obozów zagłady. Tam też otwarta zostanie wystawa "Deportacja Żydów z Luksemburga i Trewiru do getta łódzkiego".
Tego samego dnia na Małej Scenie Teatru im. Stefana Jaracza prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska z Uniwersytetu Łódzkiego wygłosi wykład "Żydowskie motywy w twórczości teatralnej Tadeusza Kantora", a po jego zakończeniu wyświetlony zostanie film dokumentalny "Kabaret w piekle" w reż. Andrzeja Celińskiego.
Wieczorem na zakończenie V Dni Pamięci w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana wykład ma wygłosić prof. Władysław Bartoszewski.
V Dniom Pamięci towarzyszyć będą jeszcze wystawy: "Fotografie Menachema Kipnisa" przygotowanej przez Żydowski Instytut Historyczny o II RP a prezentowanej w Teatrze Jaracza oraz "Żyć raz jeszcze" Ryszarda Bilana, którą zobaczyć będzie można w Galerii J. Bilan to artysta malarz, grafik, rzeźbiarz żydowskiego pochodzenia, który urodził się w 1946 roku w Krakowie. W 1969 roku wyjechał do Izraela. Jego prace pokazywane były m.in. w Izraelu, Francji, Szwajcarii i Polsce.
Organizatorem tegorocznych obchodów są Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, Województwo Łódzkie oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwalony został w 2005 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Obchodzony jest 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 r. (PAP)
jaw/ mhr/