W sobotę w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbędzie się I Kongres Archiwów Społecznych. „To pierwsze wydarzenie w Polsce, podczas którego zgromadzi się środowisko archiwistów społecznych” - mówi PAP Katarzyna Ziętal z Ośrodka KARTA.
W spotkaniu wezmą udział głównie przedstawiciele organizacji pozarządowych, które prowadzą archiwa społeczne. Pojawią się również przedstawiciele archiwów państwowych, bibliotek, instytucji kultury oraz badacze archiwistyki społecznej, a także zaproszeni goście z wielu kluczowych instytucji publicznych.
Podczas kongresu zaprezentuje się na oddzielnych stanowiskach - jako przykład działań reprezentatywnych dla całego ruchu - 11 archiwów społecznych z Polski. Ich przedstawiciele opowiedzą o swoich archiwistycznych zainteresowaniach i doświadczeniach, pokażą metody działania i swoje zbiory.
Jednakże kongres to głównie dyskusje na temat najważniejszych spraw dla środowiska archiwistyki, dotyczących istotnych kwestii organizacyjnych i przyszłości ruchu. Podczas imprezy zostaną zaprezentowane, m.in. założenia nowego sposobu finansowania archiwów społecznych oraz ich obecności w nowym prawie archiwalnym.
Podczas kongresu zaprezentuje się na oddzielnych stanowiskach - jako przykład działań reprezentatywnych dla całego ruchu - 11 archiwów społecznych z Polski. Ich przedstawiciele opowiedzą o swoich archiwistycznych zainteresowaniach i doświadczeniach, pokażą metody działania i swoje zbiory.
„Dzięki wcześniejszym staraniom Ośrodka KARTA podejmowanym we współpracy z Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych, w tym roku do nowelizowanego prawa archiwalnego wszedł zapis umożliwiający dyrekcji zlecanie organizacjom pozarządowym realizację zadań publicznych w trybie otwartego konkursu ofert. W konsultacji z przedstawicielami archiwów społecznych przygotowaliśmy listę postulatów, które dotyczą tego, jak powinien być zorganizowany ten konkurs, m.in. tego, jakiego rodzaju zadania może obejmować i jakie mogłyby być graniczne kwoty dofinansowań. Również o tym będziemy dyskutować na kongresie” - powiedziała Ziętal.
Ponadto, zostanie przedstawiona koncepcja wzmocnienia i integracji archiwów społecznych z całej Polski poprzez zawiązanie i wzmocnienie ich sieci oraz utworzenie grupy eksperckiej, która wspierałaby merytoryczne ten ruch. W trakcie kongresu odbędzie się również pokaz programu komputerowego do opracowywania zbiorów – Otwartego Systemu Archiwizacji.
„Takie narzędzie jest bardzo potrzebne, aby archiwiści łatwo mogli w sposób profesjonalny i zgodny z międzynarodowymi standardami katalogować swoje zbiory. Program będzie zawierał rozbudowany samouczek, dzięki czemu będzie łatwy w obsłudze również dla kogoś, kto wcześniej nie miał styczności z archiwistyką i bazami archiwalnymi” - podkreśliła Ziętal.
Podczas kongresu zostaną również podjęte ważne dla środowiska archiwistów społecznych decyzje. Środowisko przyjmie wypracowaną wspólnie Kartę Zasad Archiwów Społecznych.
Imprezie będzie towarzyszyć Dzień Darczyńcy Pamięci, podczas którego przedstawieni i uhonorowani zostaną ofiarodawcy zbiorów archiwalnych, które w ostatnim czasie przekazali do Ośrodka KARTA.
„To bardzo ważne, by tych ludzi doceniać, gdyż kontakty z ofiarodawcami są sednem pracy archiwisty społecznego. Dlatego bardzo nam zależy na propagowaniu tej idei, aby podobne święto organizowały wszystkie archiwa społeczne” - zaznaczyła Ziętal
Organizatorem kongresu - we współpracy z gospodarzem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - jest Ośrodek KARTA, który od kilu lat zajmuje się promocją i animacją archiwistyki społecznej w Polsce. Portal historyczny dzieje.pl jest patronem medialnym Kongresu.
Program I Kongresu Archiwów Społecznych
jur/ ls/