Od 2 września Fundacja Wolność i Demokracja zbierała zapisy do czwartego już ogólnopolskiego biegu „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, który odbędzie się 28 lutego 2016 roku, w przeddzień przypadającego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Obie daty są symboliczne: 2 września 1945 roku powstało Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość, 1 marca 1951 roku stracono ostatni, czwarty, Zarząd WiN.
Projekt Fundacji WiD jest największą imprezą biegowo-edukacyjną w Polsce, a jego celem jest upamiętnienie żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, oddanie należnego im hołdu oraz popularyzacja wiedzy na ten temat.
Na projekt składają się biegi na różnych dystansach, najczęściej 5 i 10 km, oraz imprezy towarzyszące, takie jak wystawy, konkursy, prezentacje filmów, pokazy grup rekonstrukcyjnych, rodzinne gry terenowe. Dystansem obowiązkowym jest 1963 m, który symbolizuje rok śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego, Józef Franczaka ps. Lalek, zabitego przez komunistów
Fundacja WiD przygotowuje pakiety startowe dla każdego zawodnika, obejmujące m.in. koszulki i numery startowe, a we współpracy z IPN materiały edukacyjne i medale. Biegi w poszczególnych miastach i wydarzenia towarzyszące organizują stowarzyszenia, fundacje i samorządy lokalne, które zgłaszają akces do projektu za pośrednictwem strony www.tropemwilczym.pl. Program imprezy, tzn. jakie się odbędą wydarzenia towarzyszące i na jakie dystanse zostaną przygotowane biegi organizatorzy ustalają sami, wspólny dla wszystkich jest dystans 1963 m, oprawa graficzna i godzina startu – 12.
Projekt „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” organizowany przez Fundację Wolność i Demokracja zyskuje z roku na rok coraz większą popularność. W jego III edycji w ponad 80 miastach w Polsce (bieg odbył się jeszcze w Wilnie, Grodnie i Lidzie) pobiegło 20 tys. osób, a w wydarzeniach towarzyszących wzięło udział ok. 40 tys.
Według planów bieg 28 lutego 2016 roku odbędzie się w ponad 150 miastach w Polsce, a za granicą m.in. Wilnie, Grodnie, Lidzie, Londynie, Brukseli i Chicago. Łącznie ma w nim wziąć udział 40 tysięcy zawodników.
O ile w zeszłym roku w biegu „Tropem Wilczym” główny nacisk położono na przybliżenie życiorysów dowódców polskiego podziemia antykomunistycznego na Kresach po 1944 roku („Olecha”, „Krysia” „Rangera”), czwarta edycja będzie poświęcona głównie kobietom walczącym w szeregach antykomunistycznego podziemia, takim jak „Inka”.
Partnerami strategicznymi biegu „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”są m.in.: IPN, PZU, BZWBK, wSieci.
Szersze informacje na stronie www.tropemwilczym.pl