14.07.2010. Mińsk (PAP) - Władze białoruskie nie reagują na wniosek o postawienie w Mińsku pomnika bohaterów Grunwaldu, a także nadanie jednemu z placów nazwy Zwycięstwa Grunwaldzkiego - poinformował w środę plastyk Mikoła Kupawa. Z propozycją uczczenia w ten sposób pamięci bohaterów bitwy 15 lipca 1410 roku wystąpił białoruski społeczny komitet organizacyjny ds. uczczenia rocznicy bitwy pod Grunwaldem, którego wiceprzewodniczącym jest Kupawa.
Jak zaznaczył, na żadną z propozycji komitet nie otrzymał na razie odpowiedzi władz, chociaż do rocznicy bitwy został tylko dzień.
Według portalu "Biełorusskij Partizan", duchowny białoruskiej autokefalicznej Cerkwi prawosławnej Leonid Akałowicz poinformował też o inicjatywie przeprowadzenia konkursu na pomnik grunwaldzkiego zwycięstwa w Mińsku, Witebsku, Grodnie i Mścisławiu, a Kupawa o planach zorganizowania w październiku naukowej konferencji poświęconej bitwie.
W ubiegłą środę telewizja Biełsat podała, że w katolickiej archikatedrze pod wezwaniem Imienia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku poświęcono odtworzone historyczne sztandary, pod którymi w bitwie pod Grunwaldem walczyli rycerze Wielkiego Księstwa Litewskiego. Sztandary zaprojektowali Kupawa oraz heraldyk Anatol Citou. Zostaną one zawiezione przez białoruską delegację na uroczyste obchody rocznicy bitwy w dniach 15-18 lipca na polu grunwaldzkim.
Jak powiedział Kupawa, pod Grunwald wyjechało już około 200 przedstawicieli mińskich klubów rycerskich. Dodał, że prawdopodobnie w uroczystościach wezmą udział także delegacje z innych miast Białorusi.
W bitwie grunwaldzkiej, nazywanej na Białorusi również bitwą dubrowieńską, brało udział rycerstwo wywodzące się z terenów obecnej Białorusi. Tradycja Wielkiego Księstwa Litewskiego znalazła swoje odbicie w białoruskiej symbolice narodowej. W pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości godłem państwowym Białorusi była Pogoń, będąca w XIV wieku herbem Wielkiego Księstwa Litewskiego (oraz godłem współczesnej Litwy). W 1996 roku obecny prezydent Alaksandr Łukaszenka doprowadził do zmiany symboli państwowych, zastępując je symboliką wywodzącą się z czasów ZSRR. (PAP)
mw/ ro/ mhr/