Służba w Luftwaffe. Podczas drugiej wojny światowej z wiadomych powodów większość Braniewian wstępowała do służby wojskowej III Rzeszy, ponieważ były to Prusy Wschodnie. Takim przykładem jest choćby hauptmann Walter Krupiński i oberfeldwebel Heinz Marquardt, którzy służyli w lotnictwie myśliwskim na froncie wschodnim.
Co łączyło ich z Braniewem? Pierwszy tu mieszkał w dwudziestoleciu międzywojennym, a drugi urodził się w Braniewie. Łączy ich to, że obaj przeżyli wojnę i trafili do zachodnioniemieckiego lotnictwa. W Luftwaffe było 102 pilotów myśliwskich, którzy odnieśli 100 i więcej zwycięstw powietrznych, tzw. experten. Jeden z nich Krupiński po wojnie odwiedzał Braniewo.
Innym rodzajem służby Braniewian było Kriegsmarine.
Wiemy o dwóch którzy na pewno służyli na U-botach. Jednym z nich był oberleutenant zur See Siegfried Straub dowódca U-625, a następny to zastępca kapitana oberleutenant zur See Paul Krupinski służący jako I oficer na U-771. W niemieckiej marynarce służył również na pancernuk Tripitz lekarz z Braniewa Hans Frieisleben.
Chlubne dzieje Braniewskich mieszkańców.
Podczas powstania Warszawskiego w 1944 roku w szeregach powstańców byli chlubni Braniewianie. Byli to walczący na Starówce i w Śródmieściu starszy strzelec Bogumił Bujalski pseudonim Biegaj mieszkaniec Braniewa i strzelec Stefan Grudziński ps. Cholewa również mieszkający w Braniewie. Niestety obaj nie żyją od paru lat, a ich szlachetnych czynach możemy się dowiedzieć tylko na tle całego oddziału.