Pierwsza świątynia, ufundowana przez króla Jana III Sobieskiego, wybudowana została w 1693 r. w założonej rok wcześniej twierdzy u ujścia Zbrucza, nad Dniestrem. Zniszczona została w 1769 r. podczas konfederacji barskiej. To właśnie w Okopach Świętej Trójcy Kazimierz Pułaski bronił się ze swoimi żołnierzami przeciwko Rosjanom. Zygmunt Krasiński, który jako dziecko miał okazję zwiedzać Okopy, umieścił tam akcję „Nie-Boskiej Komedii” - dramatu romantycznego napisanego w 1833 r., a wydanego w 1835 r. w Paryżu.
W 1903 r. kościół został odbudowany. Przetrwał do 1945 r., kiedy to został spalony przez członków UPA.
We wnętrzu zachowały się pozostałości malowideł ściennych z początku XX wieku, m.in. z motywem Orła, Pogoni i herbu województwa podolskiego – w polu białym słońce złote z promieniami.
Kościół został odrestaurowany, m.in. dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Beneficjentem środków z Programu MKiDN „Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą” było Stowarzyszenie Przyjaciół Podola. 15 czerwca 2014 r. miała miejsce uroczysta rekonsekracja kościoła Świętej Trójcy.
Źródło: MKiDN
Wideo:
Poświęcenie kościoła Świętej Trójcy w Okopach (cz. 1)
Źródło: Stowarzyszenie Przyjaciół Podola
Poświęcenie kościoła Świętej Trójcy w Okopach (cz. 2)
Źródło: Stowarzyszenie Przyjaciół Podola