Prochy kpt. Kazimierza Spornego, legendy Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie, Asa Myśliwskiego, pilota Dywizjonów 302 i 303, zostaną sprowadzone do Polski. Urna z prochami pilota spocznie w czwartek w Kwaterze Lotników na poznańskim cmentarzu na Miłostowie.
Pochodzący z Poznania kpt. Kazimierz Sporny uznawany jest za jednego z najsłynniejszych lotników II wojny światowej i jedną z legend Polskich Sił Powietrznych. W czasie wojny walczył we Francji i Wielkiej Brytanii. Za swoje zasługi otrzymał tytuł honorowy Asa Myśliwskiego. Podczas wojny odznaczony został srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari oraz trzykrotnie Krzyżem Walecznych. Zmarł 17 maja 1949 r. Pochowano go w Londynie na cmentarzu St. Mary.
Mogiłę polskiego pilota udało się odnaleźć dopiero 12 lat temu. Starania o sprowadzenie jego prochów do kraju podjęło Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej. 18 czerwca br. w Londynie została przeprowadzona ekshumacja.
Uroczystość sprowadzenia prochów kpt. pil. Kazimierza Spornego do ojczyzny odbędzie się w czwartek i będzie jednym z punktów centralnych obchodów Święta Lotnictwa Wojskowego, Jubileuszu 10-lecia samolotów F-16 w Siłach Powietrznych RP oraz święta 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego.
"W czwartek z samego rana wojskowym samolotem Casa do Londynu wyruszy delegacja po urnę z prochami kpt. Spornego. W delegacji znajdą się także członkowie rodziny kapitana. Uroczystość z zachowaniem ceremoniału wojskowego odbędzie się na podlondyńskim lotnisku Northolt" – powiedział PAP oficer prasowy 2. SLT por. Grzegorz Jasianek.
W godzinach popołudniowych, na lotnisku w Krzesinach urnę z prochami kapitana powita Kompania Reprezentacyjna Sił Powietrznych RP oraz lotnicza Orkiestra Reprezentacyjna. W trakcie uroczystości z udziałem m.in. przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Powietrznych RP nad lotniskiem przeleci sześć myśliwców F-16 oddając hołd pilotowi. Po uroczystości z Krzesin wyruszy kondukt do Kwatery Lotników na poznańskim cmentarzu na Miłostowie.
"Nabożeństwo pogrzebowe odprawi kapelan Garnizonu Poznań, a okolicznościowe przemówienia wygłoszą m.in. gen. Franciszek Macioła oraz bratanek kapitana Spornego – Zygmunt Sporny. Nad cmentarzem pojawią się także biało-czerwone Iskry" – mówił Jasianek.
Kazimierz Sporny urodził się 17 lutego 1916 r. w Poznaniu. Po ukończeniu szkoły zgłosił się jako ochotnik do wojska i rozpoczął szkolenie w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty w Zambrowie. Pod koniec 1935 roku powołany został do Szkoły Podchorążych Rezerwy Lotnictwa w Dęblinie, później w 1939 roku do 131 Eskadry Myśliwskiej, skąd został ewakuowany na południe kraju. Następnie przekraczając granicę w Rumunii, przez Jugosławię i Włochy, dotarł do Francji.
W marcu 1940 roku Sporny dołączył do grupy kpt. Ostrowskiego, która została przydzielona do Centrum Wyszkolenia w Pau. W czerwcu tego samego roku, wykonał swój pierwszy i ostatni lot bojowy nad Francją. Miesiąc później, po ewakuacji do Wielkiej Brytanii, przybył do bazy w Blackpool, a 18 października otrzymał przydział do 303 Dywizjonu Myśliwskiego im. T. Kościuszki. Przydział ten zmieniono na DM 302 "Poznański".
Końca wojny kpt. Sporny doczekał w dowództwie Polskich Sił Powietrznych, gdzie rozpoczął pracę już w 1944 roku. Zmarł 17 maja 1949 r. w domu opieki w TwyfordAbbey. Pochowano go w Londynie na cmentarzu St. Mary.
Na tzw. "Liście Bajana", dokumentującej osiągnięciach polskich pilotów myśliwskich w II wojnie światowej kpt. Sporny zajmuje 39. miejsce. Według dokumentacji zebranej przez Komisję Historyczną Polskich Sił Powietrznych pilot zniszczył co najmniej pięć samolotów przeciwnika.
Centralne obchody Święta Lotnictwa Wojskowego połączone z Jubileuszem 10-lecia samolotów F-16 w Polskich Siłach Powietrznych oraz Świętem 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu rozpoczną się w czwartek w stolicy Wielkopolski. W ramach obchodów odbędzie się m.in. gala jubileuszowa z okazji 10-lecia służby F-16 w Siłach Powietrznych RP oraz konferencja naukowa na Politechnice Poznańskiej - „Lotnictwo dla obronności".
W sobotę na terenie 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca Marię i Lecha Kaczyńskich, gen. broni pil. Stanisława Targosza oraz pomnik byłego dowódcy Sił Powietrznych RP gen. pil. Andrzeja Błasika. W sobotnich uroczystościach planowana jest obecność prezydenta RP Andrzeja Dudy. (PAP)
ajw/ bos/