15.07.2010. Olsztyn (PAP) - Z okazji 600-lecia bitwy pod Grunwaldem w Olsztynie i Ostródzie można posłuchać koncertów. Do wyboru muzyka Mozarta, specjalnie na tę okazję napisane utwory współczesnych kompozytorów i duży koncert jazzowo-folkowy. W czwartek wieczorem w olsztyńskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa z koncertem grunwaldzkim wystąpi World Orchestra Grzegorza Piotrowskiego, pochodzącego z Olsztyna saksofonisty jazzowego, twórcy m.in. zespołu Alchemik.
"Orkiestra powstała dzięki znajomościom nawiązanym podczas moich podróży. Pierwszy był Theodossi Spasov, grający na kawalu. Już 18 lat temu umówiliśmy się, że razem zagramy. Nasza muzyka to folklor ujęty w nowoczesny sposób, do tego z nutą chopinowską. W większości oparta jest na polskiej melodyce, bo zauważyłem, że największy aplauz na moich koncertach wzbudzały utwory oparte na folklorze polskim" - opowiadał Piotrowski.
W skład zespołu wchodzą najbardziej znani muzycy folkowi ze swoich krajów. "Ruth Meyer jest czołową pieśniarką folkową w Norwegii. Azat Bakchurin z Baszkirii gry na duduku uczył się od dziadka, który uczył się od swojego dziadka. Norweg Terie Isungstet jest znany z muzyki na instrumentach z lodu. Ze zrozumiałych względów ich nie przywiezie, za to zagra na instrumentach z drewna, kamieni, innych znalezionych materiałów" - mówił Piotrowski.
Co w tej multikulturowej orkiestrze będzie miało związek z Grunwaldem? "Będzie nasz aranż "Bogurodzicy" i kilka innych średniowiecznych utworów z epoki. Na przykład utwór z kręgu wikingów czy muzyczna historia podboju Uralu, z czasów bitwy pod Grunwaldem" - zapewnił Piotrowski.
Także w czwartek, w Olsztynie, w katedrze św. Jakuba, można będzie posłuchać "Mszy koronacyjnej Wolfganga Amadeusza Mozarta. Koncert w 600. rocznicę zwycięstwa zjednoczonych wojsk Polski i Litwy pod Grunwaldem zaczyna się o 21.
Z kolei w piątek, 16 lipca o godz. 18 na dziedzińcu zamku w Ostródzie odbędzie się uroczysty koncert "Epopeja rycerska". Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Janusza Przybylskiego.
Dyrygent podkreślił, że na ten jubileusz trzej współcześni kompozytorzy napisali utwory. W programie koncerty znajdą się "Fanfary polskiego rycerstwa" Janusza Lewandowskiego, Uwertura rok 1410" na orkiestrę Stanisława Moryto oraz "Grunwald 1410" na głos basowy i orkiestrę Romualda Twardowskiego. Publiczność usłyszy także Poemat symfoniczny "Grunwald" Jan Adam Maklakiewicz, napisany w latach 1939-1944.
"Zaprezentujemy kompozycje współczesne, bo napisane przez współczesnych kompozytorów, ale jest to muzyka miła dla ucha i do słuchania. Kompozycje mają charakter podniosły i słychać w nich zarówno szczęk oręża, jak i wiktorię grunwaldzką" - powiedział Przybylski.
Miesiąc temu orkiestra nagrała płytę z tymi kompozycjami, będzie ona dostępna podczas ostródzkiego koncertu, a także w olsztyńskiej filharmonii.(PAP)
ali/ ant/ hes/ mow/