28.08.2010. Olsztyn (PAP) - Obchody 30-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych oraz powstania NSZZ "Solidarność" rozpoczęły się w sobotę w Olsztynie. Potrwają do niedzieli. Przewodniczący zarządu regionu warmińsko-mazurskiego NSZZ "Solidarność" Józef Dziki witając uczestników regionalnych obchodów powiedział, że szczególnie gorąco zwraca się do działaczy Solidarności z początku lat 80.
Wicewojewoda warmińsko-mazurski Jan Maścianica dziękując związkowcom za wolność zaznaczył, że bez nich, którzy podjęli trud przemian w kraju, nie byłoby dziś wolnej i demokratycznej Polski.
Powiedział, że przy tej okazji należy także przywołać nazwiska Lecha Wałęsy, Anny Walentynowicz, Andrzeja Gwiazdy, a także Jacka Kuronia czy Adama Michnika.
Zasłużonych dla NSZZ "Solidarność" związkowców uhonorowano pamiątkowymi medalami. Wśród wyróżnionych znaleźli się Wojciech Ciesielski, aktorka Irena Telesz, mecenasi Józef Lubieniecki i Ryszard Afeltowicz, Anna Niszczak, prokurator, który był w Katyniu, gdy odkryto groby polskich oficerów Stefan Śnieżko czy Józefa Mielnik. Większość z nich zakładała w latach 80. struktury związku, a po 13 grudnia 1981 roku została internowana i przewieziona do ośrodków internowania.
Symbolicznym momentem było wręczenie kapelanowi Solidarności w Olsztynie księdzu infuatowi Julianowi Żołnierkiewiczowi sygnetu Solidarności nadanemu przez Konwent Seniorów Solidarności działający przy Instytucie Lecha Wałęsy. Większość takich pierścieni, dawnym związkowcom Solidarności z okazji 30-lecia wręczono w czerwcu w Mierkach koło Olsztynka. Wówczas na tej uroczystości był obecny Lech Wałęsa. Nie było natomiast obecnych działaczy NSZZ "Solidarność".
Po oficjalnej uroczystości goście obejrzeli wystawę przygotowaną z okazji 30 - lecia związku Solidarność przez olsztyńską delegaturę IPN.
Zgromadzono na niej dokumenty pochodzące z zasobów Instytutu oraz pamiątki z depozytu samych związkowców. Są wśród nich znaczki, pocztówki, ocenzurowana korespondencja wysyłana do osadzonych w ośrodkach odosobnienia, zdjęcia założycieli Solidarności w regionie, protokoły funkcjonariuszy SB o informacjach przekazywanych przez tajnych współpracowników, a także dokumenty o ośrodkach odosobnienia, w których internowano działaczy po 13 grudnia 1981 roku. Chodzi m.in. o ośrodek w Iławie i Kwidzynie. W tym drugim 14 sierpnia 1982 roku doszło do pacyfikacji i brutalnego pobicia 100 internowanych przez funkcjonariuszy służby więziennej. Następnie niektórym internowanym postawiono zarzuty napaści na funkcjonariuszy i wytoczono procesy karne.
W niedzielę drugi dzień obchodów 30 - lecia Solidarności w Olsztynie. Odprawiona zostanie msza święta w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, a po niej odbędą się uroczystości pod Pomnikiem Wolności Ojczyzny na Placu Solidarności. Potem mieszkańcy Olsztyna będą mogli wziąć udział w festynie. (PAP)
ali/ dym/