W Muzeum Auschwitz rozpoczął się montaż wystawy plenerowej, która przybliży tysiącom pielgrzymów na ŚDM najistotniejsze zagadnienia z historii niemieckiego obozu Auschwitz. Ekspozycja ma być gotowa przed 20 lipca.
Placówkę między 20 i 28 lipca oraz od 1 do 3 sierpnia będą zwiedzali jedynie uczestnicy ŚDM, którzy wcześniej zarejestrowali swój przyjazd. Uczyniło to ponad 292 tys.
„Ze względów na ogromne zainteresowanie i wymogi ochrony konserwatorskiej, zwiedzający nie będą mogli wchodzić do wnętrz historycznych budynków. Specjalna trasa została zaplanowana jednak w taki sposób, aby poznali najważniejsze miejsca zarówno w byłym obozie Auschwitz I, jak i Auschwitz II-Birkenau. Najistotniejsze zagadnienia z historii przybliży im wystawa plenerowa, która jest montowana zarówno w Auschwitz, jak i Birkenau” – poinformował rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel.
Na wystawie znalazły się wielkoformatowe zdjęcia, które przybliżają kontekst historyczny miejsc, jakie zobaczą pielgrzymi. Dla przykładu przy rampie kolejowej w byłym obozie Birkenau, gdzie Niemcy dokonywali selekcji deportowanych Żydów skazując większość na zagładę w komorach gazowych, wykorzystane zostały fotografie wykonane przez SS podczas takiej akcji.
Jak dodał Bartyzel ekspozycja, którą przygotowali historycy z Muzeum Auschwitz, będzie gotowa przed 20 lipca, gdy do placówki przyjadą pierwsze grupy pielgrzymów.
Każdy ze zwiedzających otrzyma przy wejściu specjalną ulotkę informacyjną. „Pierwsza partia dotrze do nas w piątek. W ulotkach znajdą się m.in. najważniejsze wiadomości historyczne” – dodał Bartyzel.
Chęć zwiedzenia Muzeum przy okazji ŚDM zadeklarowało 292 331 pielgrzymów. Najwięcej grup zamówiło przewodników w językach angielskim, włoskim, hiszpańskim i francuskim.
29 lipca były niemiecki obóz odwiedzi papież Franciszek. Pomodli się przy Ścianie Straceń na dziedzińcu Bloku 11, gdzie Niemcy zastrzelili tysiące osób, głównie Polaków. Franciszek uklęknie w celi, w której męczeńską śmierć poniósł polski franciszkanin Maksymilian Kolbe. Będzie także w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau, symbolu Holokaustu.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innych narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W ub.r. były niemiecki obóz Auschwitz odwiedziła rekordowa liczba ponad 1,72 mln osób. Do Miejsca Pamięci pielgrzymowało dotychczas dwóch papieży - Jan Paweł II w 1979 r. oraz Benedykt XVI w 2006 r. (PAP)
szf/ agz/