Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata górująca nad Świebodzinem należy do największych tego typu monumentów na świecie. W sobotę pod figurą spotkają się pielgrzymi, którzy odwiedzą region w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży.
Pomysłodawcą i budowniczym figury Chrystusa Króla Wszechświata był ks. prałat Sylwester Zawadzki. Wcześniej wybudował on nowy kościół na osiedlu Łużyckim, który w 2008 roku stał się Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
Po tym jak w 2010 r. bp Adam Dyczkowski powierzył miasto i powiat świebodziński Jezusowi Chrystusowi Królowi, ks. Zawadzki postanowił na pamiątkę tego wydarzenia wybudować ogromną figurę Chrystusa Króla.
Zanim wykrystalizowała się koncepcja budowy pomnika, było kilka innych pomysłów, m.in. budowa bramy z figurą Jezusa - nie wiedziano jednak, z której strony miasta brama powinna stanąć. Potem pojawiła się propozycja, by postawić ogromny krzyż - jednak taki krzyż stał już na Giewoncie. "Uznaliśmy, że do tej intronizacji Chrystusa Króla lepiej pasuje figura, bo ona dotyczy osoby, a nie tylko krzyża" - mówił w 2010 r. PAP ks. prałat Zawadzki.
21 maja 2005 roku rozpoczęły się prace ziemne związane z usypywaniem wzniesienia, na którym stanęła figura. Wielki finał nastąpił 6 listopada br. Tego dnia na korpusie zostały osadzone ramiona i głowa, a cały pomnik uzyskał ostateczną formę. Uroczyste poświęcenie figury z udziałem tysięcy wiernych nastąpiło 21 listopada 2010 r.
„Stojąca w Świebodzinie monumentalna figura Chrystusa jest najpierw znakiem wiary. (…) Wiara, będąca pełnym ufności powierzeniem się Chrystusowi, nie może pozostać aktem tylko wewnętrznym. Powinna się ona wyrażać na zewnątrz, najpierw poprzez życie zgodne z ewangelią. Wiara potrzebuje także pewnych znaków materialnych, które dają o niej świadectwo. Takim właśnie świadectwem wiary jest świebodziński monument” - mówił podczas poświęcenia monumentu biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Stefan Regmunt.
Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie liczy 33 m wysokości (33 lat życia Pana Jezusa), kolejne 3 m (lata nauczania Chrystusa) mierzy pozłacana korona. Wysokość kopca, na którym znajduje się postać, to 16,5 m; razem daje to 52,5 m. Rozpiętość ramion figury Chrystusa to 25 m. Ciężar monumentu to ok. 440 ton.
Ks. Zawadzki nigdy nie podał kosztów budowy figury. Mówił, że nie prowadził takich rachunków, a monument stanął dzięki hojności wiernych ze Świebodzina, Polski i darczyńców z zagranicy.
Postać Chrystusa z rozłożonymi ramionami skierowana jest w kierunku Świebodzina, widać ją doskonale z samochodu, jadąc drogą ekspresową S3. By dojechać do niej wystarczy na znajdującym się nieopodal węźle Świebodzin-Południe zjechać z S3 do miasta. (PAP)
mmd/ mow/