Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN rozpoczęło w poniedziałek przyjmowanie zgłoszeń do 2. edycji konkursu Nagroda POLIN, przyznawanej za pielęgnowanie pamięci o polskich Żydach, ich historii oraz budowanie zrozumienia i szacunku pomiędzy Polakami i Żydami.
Do konkursu można zgłaszać osoby, organizacje pozarządowe, instytucje prywatne i publiczne, które w ostatnich latach wykazały się ważnym, niekonwencjonalnym, niezwykłym działaniem, postawą, dziełem lub wypowiedzią, które swoimi działaniami chronią pamięć o historii polskich Żydów oraz przyczyniają się do kształtowania wspólnej przyszłości i dobrych relacji polsko-żydowskich.
"Nagrodę ustanowiliśmy, aby honorować osoby i instytucje, które na różne sposoby służą tym samym celom, co Muzeum POLIN. Lokalne inicjatywy miewają nieoceniony wpływ na przywracanie pamięci o historii polskich Żydów i budowanie wzajemnego zrozumienia i szacunku pomiędzy Polakami i Żydami. Zasługują na popularyzowanie i wsparcie, a ich inicjatorzy – na naszą wdzięczność" - powiedział dyrektor Muzeum POLIN, prof. Dariusz Stola.
Laureat Nagrody POLIN otrzyma statuetkę autorstwa Barbary Falender oraz nagrodę finansową w wysokości 10 tys. zł, ufundowaną przez osobę prywatną.
Ogłoszenie wyników konkursu i gala wręczenia nagrody odbędzie się 20 października w siedzibie Muzeum POLIN; uroczystość rozpocznie obchody „Made in POLIN” – trzydniowego festiwalu organizowanego co roku z okazji rocznicy otwarcia wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich.
Kandydatów do Nagrody POLIN od 22 sierpnia 2016 mogą zgłaszać osoby pełnoletnie oraz instytucje i organizacje za pośrednictwem formularza na stronie www.polin.pl. Zgłoszenia są przyjmowane do 12 września.
Organizatorom konkursu zależy - jak zaznaczają - na szerokim wymiarze społecznym konkursu, dlatego każdy może zgłosić kandydata poprzez formularz umieszczony na stronie internetowej Muzeum (www.polin.pl<http://www.polin.pl/>;).
Konkurs wyłoni laureata Nagrody POLIN przyznawanej przez Sąd Konkursowy. Ponadto Sąd Konkursowy może przyznać wyróżnienie, zaś Dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - Nagrodę Specjalną.
Nagrodę POLIN po raz pierwszy wręczono w 2015 r. w rocznicę otwarcia wystawy stałej Muzeum. Pierwszym jej laureatem został Tomasz Pietrasiewicz, twórca i dyrektor Ośrodka ”Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie, który od 1998 r. zrealizował wiele projektów edukacyjno-artystycznych poświęconych dziedzictwu lubelskich Żydów.
W realizowanych programach ośrodek nawiązuje do symbolicznego i historycznego znaczenia swojej siedziby, Bramy Grodzkiej, zwanej też Bramą Żydowską. Była ona dawniej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, miejscem spotkania różnych kultur, tradycji i religii.
Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że Brama prowadzi do nieistniejącego miasta – żydowskiej Atlantydy - mówili działacze ośrodka. - W miejscu, w którym przez lata były domy, synagogi i ulice, jest teraz wielki parking, nowe drogi i trawniki. Nie da się zrozumieć historii Lublina bez tych pustych miejsc wokół Bramy. Stały się one dla Teatru NN naturalnym miejscem realizowania działań artystycznych – Misteriów Pamięci, odkrywających pamięć o przeszłości, ale będących też opłakiwaniem ofiar Zagłady.
Ośrodek realizuje rozmaite programy, takie jak np. Spotkania Kultur. "Brama Grodzka jest miejscem, w którym nieustannie pielęgnuje się pamięć o wspólnej polsko-żydowskiej przeszłości miasta" - podkreślił w laudacji podczas ubiegłorocznej gali Marian Turski, przewodniczący Rady Muzeum i kapituły Nagrody POLIN.
Do ubiegłorocznej nagrody byli także nominowani: Jan Jagielski, Ośrodek „Pogranicze - Sztuk, Kultur, Narodów”, Joanna Podolska oraz Stowarzyszenie Dzieci Holocaustu. (PAP)
abe/ mow/