Mimo dzielących nas różnic, w polskich wspólnotach wciąż są wartości, dzięki którym możliwa jest zgoda i jedność - mówił w piątek na Jasnej Górze prymas Polski abp Wojciech Polak. Właśnie zgoda jest drogą do osiągnięcia dobra całego narodu - dodał prymas przypominając słowa Franciszka.
Na Jasnej Górze z odbywały się w piątek główne uroczystości święta Matki Bożej Częstochowskiej. Najważniejszym wydarzeniem tego dnia była suma pontyfikalna pod przewodnictwem prymasa, który wygłosił także homilię. Podczas uroczystości z udziałem 60 tys. wiernych polskie parafie dokonały Aktu Zawierzenia Matce Bożej Królowej Polski, co wpisuje się w obchody 1050-lecia chrztu Polski.
W słowie do wiernych prymas przypomniał, że przypadające w piątek święto jest kolejną okazją do wspominania 1050. rocznicy chrztu – po uroczystościach m.in. w Gnieźnie, Poznaniu, uroczystościach Matki Bożej Królowej Polski na Jasnej Górze, podczas której biskupi dokonali Aktu Zawierzenia Matki Bożej, a także wizycie papieża Franciszka, który w lipcu w Częstochowie przewodniczył mszy dziękczynnej za chrzest Polski.
„Wszyscy też widzimy i pamiętamy – jak przypomniał nam z tego jasnogórskiego wzgórza papież – że nasz naród pokonał na swej drodze wiele trudnych chwil w jedności” - powiedział prymas. Przypomniał też słowa Franciszka, który powiedział, że charakterystyczną cechą narodu polskiego jest dobra pamięć. „Aby ją pielęgnować i rozwijać – podpowiadał nam jeszcze Ojciec Święty – konieczna jest mocna nadzieja i ufność w Tym, który kieruje losami narodów, otwiera drzwi zamknięte, przekształca trudności w szanse i stwarza nowe scenariusze tam, gdzie wydawało się to niemożliwe” - wskazał abp Polak.
W słowie do wiernych prymas przypomniał, że przypadające w piątek święto jest kolejną okazją do wspominania 1050. rocznicy chrztu – po uroczystościach m.in. w Gnieźnie, Poznaniu, uroczystościach Matki Bożej Królowej Polski na Jasnej Górze, podczas której biskupi dokonali Aktu Zawierzenia Matki Bożej, a także wizycie papieża Franciszka, który w lipcu w Częstochowie przewodniczył mszy dziękczynnej za chrzest Polski.
Dodał, że właśnie w tej „pełnej nadziei perspektywie” przezywano jubileusz chrztu w wielu polskich miastach. „Z takim nastawieniem chcemy bowiem wracać do chrztu Mieszka i do naszego własnego chrztu. Widzimy przecież, że na horyzoncie wspólnego życia, pod polskim niebem, w naszych domach rodzinnych, parafiach, wspólnotach wciąż są przecież takie wartości, dzięki którym, pomimo dzielących nas różnic, naprawdę możliwa jest zgoda i jedność” - podkreślił prymas Polak.
„Bo to właśnie zgoda – przypomniał nam papież Franciszek – pomimo różnorodności poglądów, jest pewną drogą do osiągnięcia dobra wspólnego całego narodu polskiego” - dodał prymas i przypomniał, że podczas wizyty w Częstochowie Franciszek modlił się o „naszą wzajemną miłość, o przebaczenie i pojednanie, o zapomnienie i darowanie sobie nawzajem urazów i krzywd, o naszą narodową zgodę, która leży u fundamentów szczęśliwej dla wszystkich przyszłości”.
Sporą część homilii abp Polak poświęcił Matce Bożej. Odwołując się do słów Franciszka podkreślił, że Maryja, jak w Kanie Galilejskiej, pomaga nam odkryć to, czego brakuje nam do pełni życia. „Bo życie w pełni, to życie szczęśliwe, pełne Bożego pokoju i ładu, życie, które nie jest targane różnymi sprzecznościami, wydawane na pastwę naszych egoizmów, karmione pragnieniem wygody, czy beztroską lub obojętnością na drugich” – mówił prymas.
Hierarcha zaznaczył, że świętowanie kolejnych rocznic chrztu, jeśli ograniczy się ono jedynie do „wdzięcznego wspomnienia przeszłości”, na niewiele się zda. Konieczne jest „wewnętrzne przejście”, zbliżające do Maryi i Boga. „Należy działać w miłości i w bliskości towarzyszyć, z prostym i otwartym sercem. Taki jest bowiem styl Boży ucieleśniony przez Maryję” - podkreślił.
We mszy brali udział biskupi, wśród nich przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz przedstawiciele władz. Zgromadzonych powitał generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski. Przypomniał, że 8 września rozpocznie się na Jasnej Górze przygotowanie do Jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu. “Pragniemy ukoronować Maryję już nie nowymi, materialnymi koronami, ale koronami naszych duchowych darów, odnową życia w duchu Ewangelii” - podkreślił.
Podczas mszy został odczytany Akt Zawierzenia Matce Bożej Królowej Polski. Jest to kolejny etap obchodów 1050-lecia chrztu Polski – po uroczystości 3 maja br., kiedy biskupi wraz z zebranymi na Jasnej Górze wiernymi dokonali Aktu Zawierzenia Matce Bożej.
Na przypadającą 26 sierpnia uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej do Częstochowy pielgrzymuje około 80 pieszych pielgrzymek, głównie z regionu częstochowskiego oraz sąsiednich diecezji. Przez dwa dni, 24 i 25 sierpnia, na Jasną Górę dociera – pieszo i na rowerach - ok. 30 tys. osób. (PAP)
kon/ malk/