W Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi można oglądać kolekcję antycznych monet oraz zabytków i pamiątek zebranych na Bliskim Wschodzie przez żołnierzy II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Andersa.
Ekspozycję w poniedziałek otworzył wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Jak zauważył, zbiory, które można oglądać w Łodzi to kontakt z częscią bardzo ważnej polskiej historii.
"To m.in. Armia Polska, generał Władysław Anders, II Korpus Polskich Sił Zbrojnych. Wystawa pokazuje, że oprócz ich operacji czysto militarnych, było to także środowisko zajmujące się działaniami, którymi na co dzień opiekuje się państwo" – powiedział minister.
W czasie wernisażu zwracano uwagę, że za sprawą żołnierzy II Korpusu PSZ, którzy w czasie II wojny światowej na terenie m.in. dzisiejszej Palestyny, Syrii, Jordanii, Iraku z "pustynnego pyłu" podnosili nawet najmniejsze fragmenty ceramiki i każdą monetę, udało się zbudować bardzo cenną kolekcję. Składają się na nią pochodzące z czasów średniowiecza numizmaty, książki, dokumenty oraz inne zabytkowe obiekty archeologiczne. Podkreślano wyjątkowość zbioru ze względu na historię, jak i zawartość.
Jak powiedział PAP dokumentujący kolekcję prof. Mariusz Mielczarek z Polskiej Akademii Nauk eksponaty prezentowane w Łodzi w większości są znaleziskami i w Polsce można je oglądać po raz pierwszy.
"Wśród prezentowanych w łódzkim muzeum przedmiotów największą część stanowią monety antyczne i średniowieczne znalezione na Bliskim Wschodzie. To m.in. pieniądze Ptolemeuszy, Hasmoneuszy, Rzymian, czy sasanidzkich władców Iranu, prezentujemy też nieliczne monety Krzyżowców, oraz wielu arabskich dynastii - Umajjadów, Abbasydów, a także Mameluków. To wyjątkowa gratka, nie tylko dla numizmatyków" – zaznaczył.
Wśród zabytków archeologicznych zwiedzający mogą zobaczyć zaś m.in. grecki lektyk datowany na IV w. p.n.e. oraz lampki z czasów rzymskich, ozdoby i przedmioty z brązu oraz unikatowe odważniki hebrajskie. Wystawie towarzyszy pokaz oryginalnych filmów dokumentujących działania i historię II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych.
W Łodzi udostępniono część z ponad 12 tysięcznego zbioru monet z terenów Palestyny i Syrii oraz 800 zabytków archeologicznych i pamiątek. Większość z nich przez ponad 70 lat była przechowywana w Domu Polskim w Jerozolimie, gdzie kolekcją opiekował się kapelan rezerwy ks. Stefan Jabłonowski-Pietruszka. Po śmierci duchownego w 1973 r. dbały o nią zaś siostry z Nowego Domu Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Jerozolimie.
Zbiory dotarły do Polski na początku br. dzięki zabiegom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, polskich dyplomatów oraz za zgodą izraelskich władz i instytucji. Decyzją MKiDN w lipcu min. Gliński przekazał je do Muzeum Narodowego w Krakowie.
Ekspozycję będzie można oglądać co najmniej do końca sierpnia.
W uroczystym otwarciu wystawy wzięli udział także m.in. wojewoda łódzki prof. Zbigniew Rau, marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz metropolita łódzki arcybiskup Marek Jędraszewski. (PAP)
bap/ agz/