Wystawy, koncerty i spektakl poświęcone problemom migracji oraz tożsamości Europejczyków, to część z wydarzeń projektu „Niedokończony dom…”, który będzie realizowany od środy we Wrocławiu. To jedno z wydarzeń przygotowanych z okazji pełnienia przez miasto tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.
„Niedokończony dom, przemieszczający się ludzie, ruchome granice/european songlines” to międzynarodowy projekt artystyczny, który opowiada o przyczynach, potrzebach i faktach związanych z migracją ludzi w Europie. Przestrzenią realizacji tego przedsięwzięcia będzie Dworzec Świebodzki. Ten nieczynny, położony w centrum Wrocławia, dworzec kolejowy jest miejscem, w którym odbywa się wiele wydarzeń artystycznych.
Reżyser przedsięwzięcia, niemiecki artysta Stephan Stroux, podkreślił, że Dworzec Świebodzki to miejsce szczególne. „Stąd pod koniec II wojny światowej uciekali niemieccy mieszkańcy miast. To tu przybywali po wojnie przesiedleni z innych obszarów Polski nowi mieszkańcy Wrocławia” - mówił Stroux.
Projekt składa się z dwóch powiązanych ze sobą części. Jego głównym elementem jest multimedialne widowisko zatytułowane „Don‘t be so sure that you are legal”. To połączenie różnych form sztuki – teatru, performance, gry dźwięku i świateł oraz fotografii. Jednym z elementów scenografii tego spektaklu jest instalacja Zbigniewa Libery. Wezmą w nim udział m.in. aktorzy Teatru Polskiego we Wrocławiu oraz artyści związani z wrocławskim Instytutem Grotowskiego.
„To spektakl opowiadający o tym, co oznacza wyruszyć w drogę, czy jesteśmy w stanie dotrzeć tam, gdzie planujemy i jak to się ma do naszych potrzeb. Spektakl kończy się tekstem Franza Kafki o historii człowieka, który puka do drzwi prawa i próbuje się tam dostać; to też jest główna teza tego projektu - +Don‘t be so sure that you are legal+” - mówił Stroux.
Częścią przedsięwzięcia są również wystawy, które będą prezentowane w przestrzeniach Dworca Świebodzkiego. „On the run” to zbiór 64 karykatur autorstwa najbardziej znanych twórców gatunku z całej Europy, który stworzył Koos van Weringh. Kolekcję swoich rysunków zaprezentuje także Marek Raczkowski.
W ramach projektu odbędą się również koncerty tradycyjnych pieśni chrześcijańskich i żydowskich. Zaplanowano także performance prezentujący kulturę sufi.
Specjalnie na potrzeby tego przedsięwzięcia tekst na temat tożsamości mieszkańców Dolnego Śląska napisała Olga Tokarczuk. Pisarka zaprezentuje go publiczności. Przeczyta również fragmenty swojej powieści „Księgi Jakubowe”.
Wydarzenia związane z projektem „Niedokończony dom...” będą odbywać się do 10 września.(PAP)
pdo/ agz/