Około 80 prac nadesłanych na 8. Gdański Międzynarodowy Konkurs na Ekslibris i Małą Formę Graficzną złoży się na wystawę w Bibliotece Gdańskiej PAN. W trakcie wernisażu organizatorzy przekażą placówce 2,5 tys. prac ze wszystkich dotychczasowych edycji imprezy.
Ekspozycja w Bibliotece Gdańskiej PAN zostanie otwarta we wtorek wieczorem, a czynna będzie do 28 października.
"Do prezentacji wybranych zostało około 80 spośród prawie 600 prac nadesłanych na konkurs, w tym grafiki nagrodzone i wyróżnione. Na wystawie pokażemy w sumie prace 67 artystów: w przypadku większości z nich wybraliśmy pojedyncze grafiki, są jednak tacy artyści, przy których zdecydowaliśmy się wyeksponować dwie lub trzy prace ich autorstwa” – powiedział PAP Paweł Jarczewski z Wyspy Skarbów Gdańskiego Archipelagu Kultury, która jest jednym z organizatorów imprezy.
Jarczewski przypomniał, że tematem 8. Gdańskiego Międzynarodowego Konkursu na Ekslibris i Małą Formę Graficzną były „Sny gdańskiego Neptuna”, a wpłynęły na nią prace stworzone przez 260 autorów z całego świata, w tym Argentyny, Austrii, Białorusi, Chin, Chorwacji, Czech, Estonii, Grecji, Japonii, Litwy, Meksyku, Niemiec, Polski, Rosji, Rumunii, Serbii, Słowacji, Turcji i Ukrainy.
Prace oceniało jury pod przewodnictwem wybitnego belgijskiego twórcy ekslibrisów i emerytowanego pracownika Królewskiej Akademii Sztuki w Gandawie prof. Martina R. Baeyensa. Jury przyznało 6 nagród regulaminowych i 5 wyróżnień honorowych. Własne nagrody ufundowali też przedstawiciele podmiotów, które organizowały konkurs.
W kategorii technik tradycyjnych w konkursie nagrodzeni zostali: Jakub Jaszewski (Polska), Michał Rygielski (Polska) oraz Veselin Damyanov-Ves (Bułgaria), a wyróżnieni - Mauricio Schvarzman (Argentyna), Magdalena Radziszewska (Polska) i Petala Eftihia (Grecja). Z kolei w kategorii technik komputerowych zwyciężyli: Ozan Uyanik (Turcja), Eugeniusz Delekta (Polska) i Ovidiu Petca (Rumunia). Wyróżnienie otrzymali Paweł Delekta (Polska) oraz Kana Veradacha (Tajlandia).
W trakcie wtorkowego wernisażu organizatorzy konkursów przekażą Bibliotece Gdańskiej PAN około 2,5 tysiąca grafik, które artyści nadesłali na osiem dotychczasowych edycji imprezy.
„Zdecydowaliśmy się przekazać grafiki, bo w Bibliotece Gdańskiej PAN istnieje dział ekslibrisu. Wierzymy, że ta placówka zajmie się pracami jeszcze lepiej niż my: grafiki zostaną skatalogowane, zarchiwizowane i zabezpieczone, a także udostępnione za pośrednictwem strony internetowej biblioteki” – powiedział PAP Jarczewski
Gdańskie Międzynarodowe Konkursy na Ekslibris i Małą Formę Graficzną organizowane są wspólnie przez Wyspę Skarbów, stanowiącą oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury, oraz Fundację Wspólnota Gdańska.
Jak wyjaśniają organizatorzy, celem konkursów jest „kontynuacja bardzo bogatej, wielowiekowej tradycji tworzenia ekslibrisów w Gdańsku oraz promocja Gdańska w Polsce i za granicą”.
Pierwszy konkurs został rozstrzygnięty w 2007 roku, a kolejne odbywały się co roku. W ostatnim czasie organizatorzy postanowili jednak przygotowywać konkurs co dwa lata: kolejny odbędzie się w 2018 r.
Każda edycja imprezy przebiega pod innym hasłem, zawsze jednak związanym z Gdańskiem. Dotychczas tematami konkursu były: 200. rocznica urodzin Wincentego Pola (2007), „Gdańskie lwy” (2008), „Duch gdańskiej architektury” (2009), „Solidarność ludzi. Solidarność narodów” (2010), „Człowiek-Ziemia-Kosmos” (2011), „Sport” (2012), „Tajemnice chłodnego morza” (2014). (PAP)
aks/ agt/