11.12.2010. Oświęcim (PAP) - Trzy oryginalne dokumenty ze szpitala obozowego w Auschwitz trafiły do archiwum Muzeum Auschwitz-Birkenau - poinformowało biuro prasowe placówki. Zdaniem muzealników jest to źródło informacji o więźniach, których tożsamość była do teraz nieznana.
Do muzeum Auschwitz trafiły: księga chirurgii z bloku 21 za okres od 1 października 1941 roku do 4 września 1942 roku, która zawiera ponad 6300 nazwisk więźniów oraz dwie ostatnie księgi stacji Roentgena z bloku 28, za okres od 8 kwietnia 1944 r. do 15 stycznia 1945 r.
"Te dokumenty to dla nas niezwykle cenne źródło informacji o wielu więźniach Auschwitz, których nazwisk do tej pory nie znaliśmy. Pozwolą one też poszerzyć naszą wiedzę na temat funkcjonowania oddziałów szpitala obozowego" - powiedziała Ewa Bazan z muzealnego biura informacji o byłych więźniach.
Szpitalne księgi wraz z innymi dokumentami szpitala obozowego zostały wypożyczone w 1947 roku biuru informacji i poszukiwań Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie przez ówczesnego dyrektora muzeum, byłego więźnia Tadeusza Wąsowicza. Miały być pomocne przy sporządzaniu kart ewidencyjnych służących do udzielania przez PCK informacji o losach więźniów.
Podczas likwidacji krakowskiego biura większość dokumentów trafiła do Okręgowej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, a następnie w 1961 roku do archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Te, z których nie zdążono wykonać spisów, zostały złożone w biurze informacji PCK w Warszawie. Dopiero teraz wróciły do muzeum.
"Chcielibyśmy podziękować biuru informacji i poszukiwań PCK za przekazane nam dokumenty oraz pomoc udzieloną naszemu archiwum. Już w 2006 roku PCK wykonało dla nas cyfrowe kopie ponad 47 tysięcy kartotek oddziału zatrudniania obozu Buchenwald, która w 60 procentach zawiera dane więźniów Auschwitz" - powiedział zastępca dyrektora muzeum Auschwitz Rafał Pióro.
Biuro prasowe placówki podało, że zgodnie z umową zawartą z Polskim Czerwonym Krzyżem oryginały dokumentów pozostaną w muzeum. PCK otrzyma ich kopie cyfrowe, reprint ksiąg i sporządzaną na ich podstawie bazę danych.
Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II, czyli Birkenau - dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. Auschwitz III stanowiła sieć podobozów. W kompleksie obozowym Niemcy zgładzili ponad 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i więźniów innych narodowości. (PAP)
szf/ ls/