Jerzy Skolimowski otrzymał nagrodę na 25. Golden Rooster and Hundred Flowers Film Festival w Chinach. Artystę wyróżniono za reżyserię filmu "11 minut" - poinformowało PAP w piątek Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
Organizowany przez Chińskie Stowarzyszenie Filmowców festiwal i nagrody filmowe Golden Rooster and Hundred Flowers to jedna z największych imprez na kontynencie azjatyckim. W programie festiwalu znajdują się prezentacje filmów chińskich oraz pokazy wybranych, międzynarodowych produkcji. Festiwal Golder Rooster and Hundred Flowers każdego roku odbywa się w innym mieście. Tegoroczna edycja odbywa się w mieście Tangshan.
"11 minut", z akcją osadzoną w Warszawie, to opowieść o mieszkańcach miasta, których losy przeplatają się ze sobą. W filmie obserwujemy te same 11 minut z życia różnych postaci. Film jest koprodukcją polsko-irlandzką. Skolimowski wyreżyserował go na podstawie własnego scenariusza.
W obsadzie znaleźli się: Richard Dormer, Wojciech Mecwaldowski, Paulina Chapko, Dawid Ogrodnik, Andrzej Chyra, Agata Buzek, Piotr Głowacki, Mateusz Kościukiewicz, Jan Nowicki, Ifi Ude, Anna Buczek i Łukasz Sikora. Autorem zdjęć jest Mikołaj Łebkowski. Za montaż odpowiada Agnieszka Glińska. Muzykę skomponował Paweł Mykietyn.
"11 minut", z akcją osadzoną w Warszawie, to opowieść o mieszkańcach miasta, których losy przeplatają się ze sobą. W filmie obserwujemy te same 11 minut z życia różnych postaci. Film jest koprodukcją polsko-irlandzką. Skolimowski wyreżyserował go na podstawie własnego scenariusza.
Film był prezentowany podczas zeszłorocznego festiwalu w Wenecji w Konkursie Głównym. Obraz został wybrany też jako polski kandydat do Oscara w sekcji filmów obcojęzycznych w 2015 r.
W sierpniu br. Skolimowski otrzymał w Wenecji Złotego Lwa za całokształt twórczości.
Jerzy Skolimowski (ur. 1938) to reżyser, scenarzysta, a także malarz. W 1959 roku ukończył etnografię na Uniwersytecie Warszawskim, a w 1963 reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Do najważniejszych jego filmów zaliczane są m.in. "Start" - zdobywca Złotego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie; "Krzyk" - nagroda specjalna jury w Cannes; "Fucha" - nagroda za najlepszy scenariusz w Cannes i "Latarniowiec", za który otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera na MFF w Wenecji. W 2010 roku w Wenecji przyznano dwie nagrody dla jego filmu "Essential Killing" - Nagrodę Specjalną Jury i Puchar Volpiego dla Vincenta Gallo za najlepszą rolę męską.
Polacy wielokrotnie byli nagradzani podczas festiwalu Golden Rooster and Hundred Flowers. Wśród nagrodzonych są m.in. Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze za „Plac Zbawiciela”, Jan Jakub Kolski za „Wenecję”, Grażyna Wolszczak – za rolę w filmie „Ja wam pokażę!” (2007), Jacek Bromski za reżyserię „U Pana Boga za miedzą” (2009), Ewa Wiśniewska za rolę w filmie Jerzego Domaradzkiego „Piąta pora roku” (2013), Jan Komasa za „Miasto 44” (2015) i Andrzej Chyra za rolę w filmie Jacka Lusińskiego „Carte blanche" (2015).
Stowarzyszenie Filmowców Polskich od lat współpracuje z Chińskim Stowarzyszeniem Filmowców, rekomendując polskie filmy do udziału w festiwalu Golden Rooster and Hundred Flowers.(PAP)
agz/ jra/