25.09.2016–25.09.2016
W niedzielę, 25 września, o godz. 11:30 w TVP2 zostanie wyemitowany odcinek programu „Podróże z historią" w całości poświęcony polskim wątkom historii Lwowa.
Autorzy „Podróży z historią" skupili się na poszukiwaniu śladów polskości w tym mieście - dlatego zajrzeli do polskich kościołów, instytucji kulturalnych, a także odkrywali pamiątki po dawnych czasach na ścianach budynków lub kamienic.
Lwowski odcinek jest początkiem cyklu pięciu odcinków kręconych na Ukrainie, gdzie ekipa programu podróżowała po historycznych miejscach Kresów.
W materiale o Lwowie „Podróże z historią" sprawdzają, któremu królowi było za ciasno w kamienicy przy Rynku i przy okazji pokazują, dlaczego wartownik przy Czarnej Kamienicy nie mógł zasnąć na służbie; odkrywają niedostępne zwykle archiwa Zakładu Narodowego im. Ossolińskich w pierwotnej siedzibie, gdzie wciąż znajdziemy kilkusetletnie artefakty przypominające o dziejach Polski; zaglądają do zrekonstruowanej Księgi Szkockiej w słynnej kawiarni, która gromadziła najtęższe umysły matematyczne przedwojennej Polski; podziwiają niezwykłe rzeźby na Cmentarzu Łyczakowskim, które obrazują całą paletę symboli związanych z chowaniem zmarłych - w tym samym miejscu odwiedzają groby słynnych Polaków pochowanych we Lwowie wraz ze zrekonstruowaną częścią Cmentarza Orląt Lwowskich; pokazują, jak współżyli w jednym tyglu przedstawiciele różnych nacji, i w jaki sposób w ramach jednej kamienicy dogadywali się Polacy, Ormianie, Żydzi, itd.; odtwarzają nietypowe zwyczaje posłów sejmu na auli Uniwersytetu Lwowskiego, w których wykorzystywano akustykę oraz... głośne instrumenty muzyczne.
Link do zwiastuna odcinka: http://www.facebook.com/podrozezhistoriaTVP/videos/1667258980254275/
„Podróże z historią” to cykl prezentujący najciekawsze historyczne miejsca, ale pod kątem tego jak wyglądało w nich w przeszłości życie codzienne. Program prowadzi Radosław Kotarski znany z internetowego kanału popularnonaukowego ‚„Polimaty". Dla twórców programu dużo cenniejsze jest ukazanie rzeczywistości zwykłych ludzi, a nie np. politycznych przetasowań.
Źródło: Redakcja programu "Podróże z historią"