Wystawy, koncerty oraz projekcje filmów składają się na program 5. edycji Polsko-Niemieckich Dni Kultury, które w niedzielę rozpoczęły się w Dreźnie. Tegoroczna edycja to przede wszystkim prezentacja kultury Wrocławia, który w tym roku pełni tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.
Otwarcie Polsko-Niemieckich Dni Kultury odbyło się w Muzeum Miasta Drezna.
Jak podkreślił prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, Wrocław to miasto, które z jednej strony kontynuuje tradycje przedwojennego Breslau, z drugiej zaś to miasto, w którym po wojnie nastąpiła całkowita wymiana ludności.
„Jesteśmy otwarci na skomplikowaną historię miasta. Na początku było ono polskie, później austriackie i niemieckie, i znowu polskie. Ta historia jest historią miasta europejskiego i to będziemy we Wrocławiu podkreślać” - mówił Dutkiewicz.
Z kolei Annekatrin Klepsch, burmistrz ds. kultury i turystyki w Dreźnie poinformowała, że miasto to będzie się starać o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2025 r. „Chcemy rozwijać naszą współprace na polu kultury i sztuki z Wrocławiem (…) Kultura i sztuka będą budować mosty pomiędzy naszymi miastami. Jesteśmy to winni tym, którzy wierzą, w przyszłości Europy” - mówiła burmistrz.
Pierwszym wydarzeniem w ramach Polsko-Niemieckich Dni Kultury będzie wystawa fotografii Stefana Arczyńskiego, która zostanie otwarta w środę w Muzeum Kraszewskiego w Dreźnie. To zbór zdjęć nestora polskiej fotografii (Arczyński w tym roku skończył 100 lat), które dokumentują odbudowę Wrocławia po II wojnie światowej.
W kolejnych dniach będzie można zobaczyć m.in. film dokumentalny „Grenzland eine Reise” w reżyserii Andreasa Voigta, który na początku lat 90. XX w. dokumentował nastroje Niemców i Polaków mieszkających w miejscowościach przygranicznych. Zostanie również wyświetlony dokument Ute Badura „Śląski Dziki Zachód”. To opowieść o miejscach, z których po II wojnie światowej wysiedlono Niemców, a na ich miejsce przyjechali Polacy z Kresów Wschodnich. Film jest próbą odpowiedzi na pytanie czym jest patriotyzm lokalny i mała ojczyzna.
W ramach Polsko-Niemieckich Dni Kultury odbędzie się również szereg koncertów muzyki różnych nurtów – od jazz, przez rock i muzykę gitarową, po muzykę elektroniczną. Będą to koncerty zespołów składających się z wrocławskich i drezdeńskich muzyków.
Istotną częścią programu Polsko-Niemieckich Dni Kultury są również serie wykładów poświęconych architekturze, kulturze oraz historii Wrocławia. Zaplanowano również spotkania autorskie z pisarzami, których książki traktują m.in. o współczesnym Wrocławiu.
Polsko-Niemieckich Dni Kultury w Dreźnie zakończą się pod koniec listopada.(PAP)
pdo/ jbr/