Premierowy pokaz dokumentu „Gusen – wojna o pamięć” oraz 5 innych filmów wyprodukowanych przez Muzeum Historii Polski zostanie zaprezentowanych publiczności podczas VIII Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, który odbędzie się w Gdyni w dniach od 28 września do 1 października.
Premierze filmu „Gusen – wojna o pamięć”, która odbędzie się 1 października, towarzyszy panel dyskusyjny, w którym udział wezmą wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin, ambasador RP w Wiedniu Artur Lorkowski, historyk prof. Bogdan Chrzanowski i reżyser filmu Rafał Geremek. Spotkanie poprowadzi dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.
Filmy, których producentem jest Muzeum Historii Polski, zakwalifikowane do festiwalowego projektu „Młodzi dla Historii”, zostały zrealizowane w ramach konkursu filmowo-edukacyjnego „Bohaterowie drugiego planu”. Celem konkursu, skierowanego do młodzieży szkół ponadpodstawowych, było odnalezienie i opisanie osób, które swoim działaniem wspierały walkę o wolną i niepodległą Polskę od 1944 do 1989 roku. Autorzy najlepszych pięciu prac wzięli udział w warsztatach filmowych współrealizowanych z Łódzką Szkołą Filmową, podczas których zostały przygotowane etiudy filmowe pokazywane na Festiwalu NNW.
Film „Gusen – wojna o pamięć” jest reporterską reakcją na wydarzenia z początku tego roku. W Austrii w miejscowości Gusen doszło do zdewastowania placu apelowego byłego obozu koncentracyjnego. W wyniku tego powstał list otwarty do władz Austrii, podpisany przez kilka osobistości zajmujących się historią, ochroną miejsc martyrologicznych i polityką historyczną w Polsce. To doprowadziło do zainteresowania polskiej i austriackiej opinii publicznej sprawą Gusen. Dewastacja placu apelowego jest konsekwencją wieloletnich zaniedbań władz austriackich jeżeli chodzi o ochronę ważnego dla Polaków – ale nie tylko Polaków - miejsca pamięci. W filmie i podczas dyskusji pojawią się pytania m.in. o rolę Gusen jako ważnego miejsca pamięci, o to dlaczego doszło do zaniedbania i czemu miejsca martyrologii nie są w Austrii odpowiednio chronione, o stan polskiej polityki historycznej
Festiwal NNW z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W tym roku na konkurs nadesłano rekordową liczbę zgłoszeń – 64 filmy. Do Konkursu Głównego komisja zakwalifikowała 27 filmów, natomiast do konkursu na słuchowisko radiowe – 15 audycji. Ponadto w ramach pokazów pozakonkursowych oraz w sekcji „Panorama” zaprezentowanych zostanie 17 filmów.
Wiele spośród zgłoszonych na Festiwal filmów przedstawia historie dziejące się lokalnie, poza wielkimi ośrodkami. Ich twórcy, pochodzący z małych społeczności, często odkrywają i przywracają pamięć o wydarzeniach rozgrywających się w ich rodzinnych stronach. W tym roku zgłosiło się również kilku twórców pochodzenia polskiego, mieszkających w różnych zakątkach świata. Autorzy dokumentów, zgodnie z regulaminem Festiwalu, skupiają się głównie na historii Polski od 1939 do 1989 roku.
Równolegle do Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci odbędą się w Gdyni konkursy i pokazy filmowe w ramach projektu „Młodzi dla Historii”. Będą to trzy konkursy: filmowy, do którego zakwalifikowało się 15 filmów, modowy – przedstawionych zostanie 14 stylizacji inspirowanych historią oraz – po raz pierwszy w tej edycji – konkurs teatralny z czterema spektaklami napisanymi i zrealizowanymi przez młodzież.
Festiwal odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Więcej informacji na stronie organizatora: festiwalnnw.pl.
Szczegółowy program Festiwalu.
Źródło: Muzeum Historii Polski