W piątek na uroczystym zakończeniu Projektu Młodzi dla Historii, który jest integralną częścią Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, poznaliśmy laureatów trzech konkursów organizowanych w ramach projektu MdH. Jury zaznaczyło, że poziom w tym roku był niezwykle wyrównany, a młodzi ludzie włożyli w swoje prace nie tylko wiedzę, ale także zapał i serce.
Projekt „Młodzi dla Historii” to integralna część Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. Jego ideą jest nie tylko upamiętnianie trudnej polskiej drogi do wolności, ale też i rozbudzenie w najmłodszych pokoleniach zainteresowania, a wręcz głodu jej poznania. Stąd też pomysł projektu artystyczno-edukacyjnego MdH, który co roku poszerza swoją ofertę programową, proponując nowe i coraz bardziej różnorodne możliwości prezentacji prac.
Konkurs filmowy
Jury konkursu filmowego Młodzi dla Historii w składzie: Adam Hlebowicz – przewodniczący, Justyna Karnowska, Michał Bożek, Waldemar Czechowski, Piotr Gajewski, Piotr Życieński przyznało następujące nagrody:
Nagrodę Główną Młodych dla Historii otrzymał film: „Dar męstwa” w reż. Weroniki Prażmo – za przywrócenie pamięci o nieznanym męczenniku czasów komunizmu oraz za wrażliwe opisanie wstrząsającej historii.
I miejsce i statuetkę Anioła Wolności otrzymał film: „Jan Gosz – historia dobrem pisana” w reż. Moniki Cyperskiej, Julii Stencel, Jakuba Bigusa. Opiekunem filmu był Adrian Klawikowski.
Uzasadnienie – za pomysł opowiedzenia historii językiem młodych ludzi, za wprowadzenie postaci rapera, który oryginalnie zrymował opowieść o lokalnym bohaterze, ważnym dla tutejszej społeczności.
Ponadto wyróżniono następujące filmy: „Matka Roja” w reż. Pawła Henrykowskiego – za interesujący wybór bohatera i ukazanie heroiczności postawy osoby, za trud i walory dokumentacyjne; „Zadymiarz” w reż. Weroniki Nahorskiej – za znalezienie wyrazistego
świadka historii, humor i lekkość opowiadania. Opiekunem projektu była Izabela Nahorska; „Pilecki. Niesłuszny wyrok” w reż. Jakuba Marcinaka i Anny Bajun – za pomysł oraz nowatorskie ujęcie opowieści o głównym bohaterze; „SB poświęcam” w reż. Bartosza Dulęby, Joanny Śmierzchalskiej, Karola Gieca, Adama Czuchrowskiego, Oliwii Walczak, Oliwii Zdobych, Filipa Tomczaka, Żanety Orchowskiej, Agaty Golusińskiej, Pauliny Grochal, Tadeusza Nowackiego, Sandry Bodys – za wprowadzenie do opowieści filmowej postaci poety i umiejętne rozwinięcie tego wątku; „Wojna” w reż. Dawida Moza – za wizualne walory filmu, jego artystyczne i autorskie spojrzenie.
Konkurs teatralny
Jury konkursu teatralnego Młodzi dla Historii w składzie: Tomasz Żak – przewodniczący oraz Magda Chabros i Artur Lis przyznało dwie równorzędne nagrody dla: Spektaklu „Na Ciebie już czas” pod opieką artystyczną Barbary Kuklewicz w wykonaniu młodzieży z Gimnazjum nr 4 im. Jerzego Brauna w Tarnowie oraz spektaklu muzycznego „Wierni wiernym do końca” pod opieką muzyczną Joanny Klein- Szalkowskiej i opieką literacką Bogumiły Klein w wykonaniu
grupy wokalno-poetyckiej Pro Bono – młodzieży Liceum Ogólnokształcącego nr 1 im. Książąt Pomorskich w Rumii i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Redzie.
Konkurs stylizacji modowych
Jury konkursu stylizacji modowych Młodzi dla Historii w składzie: Małgorzata Gwiazdecka – przewodnicząca, Lidia Lwow-Eberle, Katy Carr, Jacek Rozenek, Katarzyna Falkowska, Aleksander Smaga, Otton Hulecki, po obejrzeniu 13 projektów stylizacyjnych przyznało następujące nagrody:
I miejsce – Julia Ponikowska
II miejsce - Karolina Rogozińska
III miejsce - Sabina Sgolik
Wyróżnienie – Teresa Sutowicz
Źródło: Festiwal Filmowy „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”