W XIX-wiecznym pałacu Tyszkiewiczów w Zatroczu, nieopodal Wilna, w czwartek została otwarta wystawa malarza kolorysty Aleksandra Szturmana z kolekcji Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Jest to pierwsza indywidualna wystawa tego malarza, który zmarł w 1944 roku w Wilnie.
„Proszę sobie wyobrazić, że prezentowana ekspozycja jest pierwszą wystawą malarza, który za życia też nie robił wystaw, gdyż był człowiekiem o innych preferencjach, nie zabiegał o takie splendory” - powiedział PAP obecny na otwarciu wystawy w Zatroczu dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Andrzej Lechowski.
W ocenie dyrektora, otwarta wystawa – 120 prac malarza – jest sentymentalnym powrotem Szturmana na Litwę.
Aleksander Szturman urodził się w 1869 roku w Petersburgu; tam też ukończył Akademię Sztuk Pięknych. Był wykładowcą akademickim, w latach 20. XX wieku wykładał na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie.
Prace Aleksandra Szturmana są prezentowane na Litwie w ramach realizowanego polsko-litewskiego „Projektu Zatrocze”. Dzięki temu projektowi obrazy malarza zostały odrestaurowane.
Kolekcja obrazów artysty do Muzeum Podlaskiego trafiła w 1987 roku. „Obrazy były w bardzo złym stanie. One się sypały - mówił dyrektor Lechowski, zaznaczając, że dopiero „Projekt Zatrocze” pozwolił na przeprowadzenie pełniej konserwacji całej kolekcji dzieł Szturmana.
„Do momentu tej wystawy, której pierwszy pokaz odbył się w Białymstoku latem tego roku i wywołał ogromne zainteresowanie, Szturman w ogóle nie był znany” - powiedział Andrzej Lechowski.
Wystawa prac Szturmana na Litwie będzie prezentowana przez najbliższy rok i będzie to już czwarta odsłona wystaw w ramach „Projektu Zatrocze”, realizowanego od 2013 roku, celem którego jest prezentacja twórczości artystów z początku XX wieku związanych z wileńską szkołą malarską.
W pałacu Tyszkiewiczów w Zatroczu już były prezentowane obrazy Wojciecha Weissa oraz rodzin Sleńdzińskich i Wieruszów-Kowalskich. Realizacja projektu ma się zakończyć w 2018, a ostatnią, piątą wystawą w ramach realizowanego projektu ma być wystawa malarstwa Ferdynanda Ruszczyca.
W pałacu Tyszkiewiczów, w ramach realizowanego projektu, w pięknie odrestaurowanych m.in dzięki polskim konserwatorom i polskim środkom, salach od kilku lat czynna jest też wystawa wnętrz pałacowych z eksponatami pochodzącymi z depozytów 11 polskich muzeów.
Jak powiedziała w rozmowie z PAP koordynator „Projektu Zatrocze” Raisa Kobecka, „zawdzięczając pięknej współpracy polsko-litewskiej, popadający w ruinę pałac w Zatroczu ożył”.
„Bez pomocy merytorycznej i finansowej ze strony polskiej, bez zaangażowania polskich instytucji kulturalnych, mielibyśmy otwarty pałac, odbywałyby się tu koncerty, ale w pustych salach” - powiedziała Kobecka.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ ala/