Joanna Urbańska, nauczycielka biologii, chemii i fizyki w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Susku w woj. mazowieckim, została "Nauczycielem Roku 2016" w konkursie, którego celem jest uhonorowanie nauczycieli cenionych przez uczniów, rodziców i społeczności lokalne.
Uroczystość wręczenia nagród w konkursie odbyła się w czwartek, w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej, na Zamku Królewskim w Warszawie.
Odbierając nagrodę laureatka dziękowała m.in. uczniom. "Dziękuję moim uczniom, uczniom szkoły gimnazjalnej. To cudowny wiek, gdy dzieciaki są niesamowicie kreatywne, zaangażowane, trzeba im tylko dać otuchę, pokazać, co potrafią, wesprzeć, a przy tym wysłać wiele SMS-ów, maili, przypomnień na Facebooku, bo są też zapominalskie. Ale dzięki temu wszystkiemu można z nimi wiele wspólnie osiągnąć" - powiedziała. Dodała, że gdy wyjeżdżała do Warszawy, uczniowie powiedzieli jej, że trzymają za nią kciuki. "A ja im odpowiedziałam, że jeśli mi się uda, to będzie nasz wspólny sukces" - mówiła.
Joanna Urbańska od 12 lat pracuje w Gimnazjum w Susku. To mała, licząca nieco ponad 100 uczniów, szkoła na wsi na tzw. terenach popegeerowskich, o dużym poziomie bezrobocia. Urbańska nazywana jest osobą "od rzeczy niemożliwych", nie tylko potrafi skutecznie zabiegać o pomoc i wsparcie dla swoich uczniów, ale także mobilizuje ich samych do udziału w różnych pożytecznych akcjach.
Aby pomóc uczniom, zaczęła zbierać informacje, chodzić na szkolenia, poznawać ekspertów, skończyła też specjalny kurs tworzenia projektów. Dzięki temu szkoła z różnych źródeł pozyskała ok. 700 tys. zł. Pieniądze pochodziły m.in. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, z programów i projektów unijnych. Udało się za nie wyposażyć szkołę m.in. w tablice multimedialne, laptopy, tablety, projektory, telewizory, kolektory słoneczne, sprzęt sportowy i zapewnić wyposażenie biblioteki.
Dzięki Urbańskiej uczniowie mogli poznawać świat na wycieczkach i wyjazdach. Załatwiła też dzieciom wyjazd na obóz językowy, częściowo dofinansowany z funduszy UE, gdzie zajęcia prowadzili wolontariusze z całego świata. Uczniowie biorą też udział w projektach międzynarodowych, m.in. w ramach eTwinning. Niedawno opracowała dwuletni projekt w ramach programu Erasmus+ dotyczący wymiany młodzieży z czterech krajów, w tym jej uczniów.
Nauczycielka stara się też uwrażliwić młodzież na ekologię. Pod jej opieką gimnazjum przystąpiło do konkursu "Audyt energetyczny szkoły" obejmującego kilka województw. Zorganizowała m.in. konkurs "Odnawialne źródła energii" dla wszystkich szkół z gminy Sierpc, turnieje wiedzy ekologicznej, powiatowy konkurs na prezentację o odnawialnych źródłach energii, plenery malarskie. Stworzyła ekologiczne ścieżki edukacyjne.
Otrzymała jedną z nagród głównych w konkursie Instytutu Badań Edukacyjnych "Narzędzia w działaniu”. Eksperci ocenili w ten sposób jej metody wdrażane na lekcjach biologii, chemii i fizyki.
Urbańska prowadzi Fundację Edu-Inicjatywa angażującą do współpracy obecnych i byłych uczniów, rodziców, władze lokalne, stowarzyszenia oraz przedsiębiorców. Jeden z projektów tej fundacji dotyczył wykorzystania energii słonecznej do zasilania tabletów, telefonów komórkowych oraz udostępniania darmowej sieci wi-fi dla mieszkańców. Fundacja zainstalowała pierwszy w Polsce Green Spot, dzięki któremu mieszkańcy otrzymali darmowy internet i mogą dzięki “zielonej energii” doładować swoje urządzenia elektroniczne.
Nauczyciel Roku 2016 jest ponadto instruktorką ZHP, a także opiekunem koła Ligi Ochrony Przyrody i Szkolnego Koła Wolontariuszy.
Jury konkursu, na czele którego stoi przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk prof. Stefan M. Kwiatkowski, przyznało także dwa wyróżnienia. Otrzymali je: Ewa Luks, nauczycielka matematyki w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie (woj. mazowieckie) i Radosław Potrac, nauczyciel wspierający w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 30 im. Powstańców 1863 r. w Warszawie.
Konkursowa kapituła, w skład której wchodzą wszyscy dotychczasowi zdobywcy tytułu Nauczyciela Roku, przyznała też honorowy tytuł "Przyjaciela Szkoły". Otrzymał go ks. Jacek Stryczek, pomysłodawca i założyciele Stowarzyszenia Wiosna, które głównie zajmuje się dwoma projektami – akcją świątecznej pomocy "Szlachetna Paczka" oraz Akademią Przyszłości.
W ramach Akademii Przyszłości wolontariusze, często czynni, emerytowani nauczyciele, stają się tutorami i zajmują się edukowaniem i wspieraniem dzieci. Są to dzieci, które mają kłopoty, przede wszystkim w szkole, ale też grupach rówieśniczych, i dlatego nie wierzą w siebie i swoje możliwości. "+Wiem, kim jestem, ale nie wiem, kim mogę się stać+. I tak patrzymy na dzieci, podopiecznych Akademii" - podkreślał ks. Stryczek, odbierając nagrodę.
Konkurs "Nauczyciel Roku" odbywał się po raz czternasty. Organizuje go tygodnik "Głos Nauczycielski" wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Kandydatów zgłaszają: grona pedagogiczne, uczniowie, rodzice, samorządy i organizacje społeczne. Spośród nich jury wyłoniło 13 nominowanych do tytułu.
W ubiegłym roku tytuł "Nauczyciela Roku" otrzymała pedagog szkolna Katarzyna Nowak-Zawadzka ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 87 im. 7 Pułku Piechoty AK "Garłuch" w Warszawie.
Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela. (PAP)
dsr/ malk/